תרגיל המלחמה הגדול בעולם

התרגיל שהסתיים השבוע נערך בארה"ב והשתתפו בו טייסי צה"ל, חיל האוויר האמריקני וכן טייסים מסינגפור ומירדן. צפו

קובי פינקלר , י"ט באלול תשע"ה

תרגיל ה"רד פלג"
תרגיל ה"רד פלג"
צילום: דו"צ

תרגיל המלחמה הגדול בעולם

בעוד המערכת הפוליטית עוסקת בעימותים עם ארצות הברית, בשטח הביטחוני המציאות היא אחרת לחלוטין.

השבוע הסתיים בארצות הברית תרגיל המדמה מלחמה בשיתוף צה"ל, חיל האוויר האמריקני וכן טייסים מסינגפור ומירדן. התרגיל ארך כשלושה שבועות וחצי, והוא הסתיים לפני יומיים.

אל"מ אור, רמ"ח אימונים בחיל האוויר, מספר שהתרגיל ה"רד פלג" מתקיים בנבאדה בכמה מופעים בשנה והוא התרגיל המדמה מלחמה הגדול והרחב ביותר בעולם. "אני יכול לסכם שהוא תרגיל מוצלח ביותר, לימדנו ולמדנו לא מעט. אני חושב שיש בו תועלת גם אסטרטגית וגם בהיבט שיתופי הפעולה".

מחיל האוויר נטלו בתרגיל חלק נכבד מטייסי ונווטי ה-F15, גם מדגם "רעם" וגם מדגם "בז".

אל"מ אור אומר שהתרגיל הוא בעצם לחימה עם רציונל מתגלגל, כלשונו, בלי שום זיקה לאויב כזה או אחר, "זה אויב דמיוני שמעלה ממקומות שונות בעולם תרחישים של תקיפה, יירוט, חילוצי טייסים ועוד. גם איומי אוויר, גם איומי טילים ועוד ועוד".

"הכוח הכחול הוא הכוח המתאמן וטס נגד אופוזיציה של טייסת אמריקאית. מדרגת הקושי היא קשה ולכן זה לא אימון של סוריה או לבנון מ-82'. זה גם מטסי יום וגם מטסי לילה", מספר אל"מ אור.

ואיך מתרגלים ארבעה חילות?

"לכל חיל", אומר הקצין, "יש משימות שונות. אתה מנסה להיות הכי טוב, להביא קודם כל את הניצחון לקואליציה אני מאמין שאין לנו במה להתבייש".

האם התרגיל מדמה זירה מסוימת?

"התרגיל מנותק מזירה, מנותק מאויב ומשתמש בכלים שמדמים איומים שהם רלוונטיים לכולנו. אבל המשימות מורכבות מתכנון שבא לנצח אתגר שעומד מולו, הזירה והאויב שאותה מנהלת אמריקאית הציעה. לכן אני לא עושה לזה השלכה, מי שמתכנן את המשימה עובד עם כל הצבאות", הוא אומר.טוען....