על רכבת המסתננים הישראלית

רק לחשוב כיצד העולם היה מגיב לנוכח תמונות המסתננים המציפים את תחנת הרכבת במרכז תל אביב. מה שמותר לבודפשט אסור לתל אביב. דעה

שאול יעקב, בודפשט , כ"א באלול תשע"ה

פליטים בבודפשט
פליטים בבודפשט
צילום: ערוץ 7

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן אינו מתבייש. הוא מדבר בגלוי על הרצון לשמר את ארצו לבנה. ללא מוסלמים. ללא מהגרים. ללא מסתננים.

הוא מדבר על החשש מהיום שבו המוסלמים יהפכו לרוב. הוא אומר בקול את מה שכולם רק חושבים.

והוא לא רק מדבר. בתחנות הרכבת מחוץ לבודפשט המהגרים מסוריה, מעיראק ומאפגניסטן גודשים את הרציפים ואינם מורשים להמשיך בדרכם למדינות השכנות. הם בכלל רואים בהונגריה תחנה בלבד, אולם אפילו על כך ראש ממשלת הונגריה נלחם. בשבוע שעבר כוחות משטרת הונגריה עצרו את הרכבת הראשונה שהגיעה מבודפשט ועשתה את דרכה לעיר שופרון הסמוכה לגבול עם אוסטריה. עם עצירת הרכבת הורו השוטרים למהגרים לרדת מהרכבת בעיר שבה שוכן מרכז קליטה למהגרים.

בהתנהלות ההונגרית יש כל המאפיינים שמזכירים לנו תקופות אפלות מהעבר האיום שחווה העם היהודי לפני כשבעים שנה. יש שם מחנות, יש החתמה על הזרוע, יש ניכור, יש הסתה נגד המהגרים. נכון, שום דבר אינו באמת מתקרב לזוועה שחווה העם היהודי בשנות השואה. זה לא המצב. אבל התמונות הקשות, האמירות הגזעניות, ההתנהלות שכל כך מזכירה לנו את התמונות ההיסטוריות, מלמדת שאירופה אף פעם לא הפיקה לקחים בכל הנוגע להיעדר החמלה האנושית שלה.

ומדוע אנחנו מדברים על זה. הרי הונגריה לא באמת הפתיעה בהתנהלותה: בחלוף השנים מבינה אירופה שהבעיה המוסלמית שהייתה לחלק ממנה מתהפכת עליה יום יום שעה שעה ומאיימת על ביטחונה הבסיסי. אפשר להבין את דאגתה לנוכח גלי ההגירה הגדולים למדינותיה.

אנחנו מדברים על צביעותה של אירופה, על הדו-פרצופיות שלה, על ההתנהלות הכפולה שלה, בכל הנוגע לתפיסת סוגיית ההגירה. בעיניה דין אחד למהגרי אירופה, דין אחר למסתנני ישראל.    

במשך שנים קראו מדינות אירופה תיגר על מדיניות ההגירה של ישראל. בשנים האחרונות פועלות בישראל קבוצת ארגונים ועמותות ל"זכויות אדם" הנודדות מבית משפט לבית משפט ומגישה עתירות נגד מדיניות ההגירה של ישראל במטרה לבלום את ניסיונותיה של מדינת ישראל להתמודד כנדרש עם בעיית המסתננים. כל חוק, תקנה, או הנחיה המוגשת על ידי הממשלה או משרד הפנים נתקלת במטר של עתירות לצד גינויים תקשורתיים בכלי תקשורת בארץ ובאירופה.

מאחורי חלק גדול מהמאמץ הזה עומדות מדינות אירופה. כסף אירופי הוא זה שמבסס, בין היתר, את הפעילות הזו שכל תכליתה לרסק את מדיניות ההגירה של ישראל. מי חשבתם מממן את 'המוקד לפליטים ומהגרים', 'האגודה לזכויות האזרח', 'הקליניקה לזכויות פליטים באוניברסיטת ת"א' ועוד ארגונים רבים בשמות אלה ואחרים? כל אלה מתודלקים כלכלית על ידי מדינות האיחוד האירופי, ביניהן גרמניה, הולנד, בריטניה, שוויץ, והרשימה ארוכה.

מה שמתסכל שגם בימים אלה ממשיך המימון האירופי לזרום ארצה באין מפריע. בשעה שביתם בוער הם ממשיכים בניסיונותיהם. כי מה שמותר לבודפשט אסור כנראה לתל אביב.