"מכעיס שמוכנים לבזבז מיליונים על אויבים"

ג'ונתן אל-חורי, בנו של קצין צד"ל, תוקף את הצעתו של ח"כ הרצוג לקלוט פליטים סורים, "למי שכרתו איתך ברית דמים אתה לא נותן כלום".

ערוץ 20 , כ"ג באלול תשע"ה

ג'ונתן אל חורי
ג'ונתן אל חורי
צילום מסך

ג'ונתן אל-חורי, ברח מלבנון עם משפחתו בגיל 9. אביו קצין צד"ל וחבריו הלוחמים זכו לקצבה של 1200 ש"ח בחודש, לאחר שלחמו למען ישראל וסיכנו את חייהם.

אמש (ראשון) הגיע ג'ונתן לאולפן "הערב בשבע" עם אברי גלעד וסיפר על הכעס שהתעורר בקרב אנשי צד"ל בעקבות ההצעה של ראש האופוזיציה לקלוט פליטים סוריים בישראל, "מכעיס שמוכנים לבזבז מיליונים על פליטים שרוב הסיכויים שהם נגד מדינת ישראל, אבל לאנשים שכרתו אתך ברית דמים, כרתו ברית עם מדינת ישראל ועזרו לה מעל ומעבר  - אתה לא נותן כלום".

בראיון הוא מתאר את מצבם הקשה של בני הדור הראשון, דור הלוחמים והקצינים, שתהליך הקליטה שלהם לא הושלם, "עשרה אחוזים מאנשי צד"ל שהגיעו לכאן בשנת אלפיים העדיפו לחזור ללבנון ולשבת בכלא אבל שיהיו להם משפחות, ולא להישאר פה לבד בלי סיוע".

בראיון הוא מספר על היחס שהם מקבלים מערביי ישראל המוסלמים והנוצרים, "ערביי ישראל ברובם, אם זה הנוצרים ואם זה המוסלמים, לא מקבלים אותנו. חלק גדול מהנוצרים מסרבים להכיר בנו כנוצרים כמוהם, הם מחשיבים אותנו כאויבי העולם הערבי, האויבים שלהם. הם אומרים שבגדנו במדינה שלנו".

לעומת היחס הרע שהם מקבלים מערביי ישראל, הוא מספר על היחס מהיהודים, "באוכלוסיה היהודית יש חמלה וקבלה שלנו. הם גם מאוד כועסים יחד איתנו על מה שקורה ועל כך שבמשך 15 שנים לא הייתה עזרה ממשית לאנשי צד"ל".

אל-חורי מעיד על שהוא עצמו לבנוני, ישראלי ואפילו ציוני, "אני לא רואה את עצמי חוזר לגור בלבנון, אולי לבקר. החיים שלנו כאן, אנחנו גדלנו כישראלים לכל דבר".