נתניהו: "ההתיישבות היא הקטר של המדינה"

מגורשי חומש ושאנור נפגשו עם ראש הממשלה וביקשו לחזור ליישובים, "עזור לנו להפוך חלום למציאות".

אורנית עצר , כ"ג באלול תשע"ה

המגורשים עם נתניהו
המגורשים עם נתניהו
צילום: מועצה אזורית שומרון

משפחות מגורשי חומש ושאנור נפגשו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעקבות הניסיונות לחדש את ההתיישבות בשאנור בחודש האחרון.

14 נציגים נפגשו עם ראש הממשלה והעלו את הדרישה ההיסטורית לחזור לחומש ושאנור, הישובים שפונו בהתנתקות ונשארו בשליטה צבאית עד היום.

הפגישה שתוכננה להימשך חצי שעה התארכה לשעה וחצי לבקשת נתניהו. בפגישה נכח גם מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט. ראש הממשלה האזין לדברים בכובד ראש, דן בהיבטים המדיניים השונים של בקשת המשפחות והזכיר כי הוא התנגד לתכנית ההתנתקות ואף התפטר מהממשלה על רקע התוכנית.

הוא הוסיף כי הוא מזדהה עם הכאב הגדול של המשפחות ודיבר על הנזקים של ההתנתקות. "ההתיישבות היא הקטר של המדינה", אמר נתניהו.

"העלינו בפני ראש הממשלה את התביעה המוסרית, הערכית, הביטחונית, החברתית לתקן את האיוולת הזו של הגירוש ולחזור בחזרה לבנות את הישובים מחדש", מספר יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון. "הייתה שיחה מאוד מרגשת, אנחנו נמשיך לפעול ביום ובלילה ע"י הצעות חוק ופעילות בכנסת.

"אני מחזק את ידי החלוצים של 'חומש תחילה' שפועלים בשטח כדי לחזור, ובעזרת ה' אני כראש מועצה אזורית שומרון אזכה לשים את דגל ישראל על הבתים החדשים, שייבנו בחומש, שאנור גנים וכדים".

"אני חושב שגם ראש הממשלה וגם כל שרי הממשלה מבינים את הדבר הזה. העלינו ונמשיך להעלות את הדרישה הזו, 10 שנים אחרי הייתה פה טעות איומה. טעויות מתקנים", הדגיש דגן והוסיף, "התרשמנו שנתניהו תומך במפעל ההתיישבות, הוא הזכיר בפנינו כי הוא התנגד לתוכנית ההתנתקות ואף התפטר בשלה. הוא היה קשוב מאוד לדברים, יצאנו מחוזקים מהפגישה אתו".

איש 'חומש תחילה', בני גל, אשר גורש מחומש אמר לראש הממשלה "באנו לכאן נציגי גרעין המונה 40 משפחות אשר התגוררנו בחומש ובשאנור וגורשנו משם בגירוש לפני 10 שנים. באנו לכאן לראש הממשלה כדי להביע כאן את הדרישה והציפייה שלנו לחזור למקום.

"את האהבה הגדולה והגעגועים למקום. אנו מבקשים מראש הממשלה שיכול לקבל את ההחלטות, לבצע את התיקון ההיסטורי. משפחות גדלו, ילדים נוספים נולדו. וכולנו עושים ככל יכולתנו לחזור הביתה".

עוד הוסיף גל, "הציבור בארץ חייב לראות אופק, לראות עמידה איתנה, לעיתים מרוב חשש מהביקורת הבינלאומית אנחנו מפסידים את העמידה האיתנה ויצירת חוסן בעם ישראל".

לימור סון-הר מלך, גם היא גורשה מחומש, פנתה לראש הממשלה בפגישה ואמרה לו, "לפני 12 שנים בדרך הביתה מחבלים פתחו עלינו באש, בעלי נרצח, אני נפצעתי וילדתי באותו היום תינוקת. המחבלים עמדו על הכביש ללא פחד וצעקו 'אללה אכבר'. היה לי ברור שמטרת המחבלים הייתה לגרום לנו להיחלש, לברוח ולהתייאש. היה לי ברור שאני חוזרת לחומש למרות הכול, אני לא אתייאש.

"ביום הגירוש ראיתי מחלון ביתי את הערבים שבמשך שנים של טרור לא הצליחו לגרום לנו לעזוב, עומדים על גגות הבתים בבורקא וצועקים בעברית 'כל הכבוד לצה"ל'".

לדבריה, "אנחנו התחלנו לחזור לחומש מיד אחרי הגירוש. אנחנו גרים מול חומש. יושבים כאן הרבה אנשים שיש להם חלום, הם לא מוותרים על החלום, ניתן להפוך את החלום הזה למציאות. צריך לגלות הנהגה, אני מבקשת שתעזור לנו להפוך את החלום למציאות".