הכנסת אישרה את מתווה הגז

מדובר בשלב זה בהצבעה סמלית בלבד, הדיון וההצבעה על העברת הסמכויות משר הכלכלה לא יתקיימו היום.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ג באלול תשע"ה

מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
צילום: דוברות הכנסת

59 חברי כנסת תמכו אחר הצהריים (שני) במליאת הכנסת בהודעת הממשלה על החלטת הממשלה על מתווה הגז, ורק 51 התנגדו.

עם זאת, הממשלה משכה את בקשתה לדון בנושא העברת סמכויות שר הכלכלה בנושא זה למליאת הממשלה, לאחר שהתברר כי לא יהיה לקואליציה רוב.

משמעות ההצבעה בכנסת היא סמלית בלבד, מאחר שהמשך קידום המתווה תלוי כעת בחתימתו של שר הכלכלה אריה דרעי, המסרב לחתום על עקיפת סמכויות הממונה על ההגבלים לפני מינוי ממונה חדש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי ״זה יום גדול למדינת ישראל. אני מחוייב להביא את הגז לכלכלת ישראל, את מאות המיליארדים לחינוך, לרווחה ולבריאות של אזרחי ישראל ואת עשרות המיליארדים להשקעות ומקומות עבודה. 

"שיפרנו את המתווה, העברנו אותו בממשלה והעברנו אותו היום ברוב מוחץ בכנסת. יש עוד מכשול אחד אבל כשאני רוצה להשיג משהו, אני משיג אותו. יהיה גז לישראל. אני רוצה את זה לאזרחי ישראל, להורדת יוקר המחייה, להזרמת כסף עצום לקופת המדינה, לביטחון אנרגטי. 

נתניהו הבטיח, ''הדבר הזה יושג, אנחנו מתקדמים צעד אחר צעד ומסלקים מכשול אחר מכשול. אמרו לנו בהתחלה: לא רואים את המתווה. אז פתחנו את המתווה. אמרו לנו לשפר אותו, שיפרנו אותו. אמרו לנו להביא אותו לממשלה, הבאנו ואישרנו. אמרו לנו להביא אותו לכנסת ואישרנו אותו ברוב קולות.

"עכשיו נותר עוד מכשול אחד ואנחנו נתגבר עליו כי זה הדבר הנכון לאזרחי ישראל", דברי ראש הממשלה.

בסיעת המחנה הציוני הביעו מנגד שביעות רצון מביטול ההצבעה על העברת סמכויות שר הכלכלה בנושא מתווה הגז, "לאחר שנתיב דרעי לעקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים לא צלח, נתניהו התנהל כמו אחרון העבריינים וניסה לסחוט באיומים את חברי הקואליציה והאופוזיציה כדי לעקוף גם את שר הכלכלה".

לדבריהם, "מביך היה לראות את חברי הכנסת 'כולנו' שהגיעו לכנסת כדי לדאוג לציבור, מצביעים בעד מתווה הגז שלוקח את מאזרחי ישראל את האפשרות להנות מהגז השייך להם ולהעביר את הרווחים לחברים של ביבי".