לאן נעלמו ההבטחות?

תקציב המדינה לשנים 2015-2016 לא כולל את התכנית הממשלתית לשילוב יוצאי אתיופיה. ח"כ נגוסה: לא נשאר אדישים ונאבק בכל הכוח.

חזקי ברוך , כ"ד באלול תשע"ה

ד"ר אברהם נגוסה
ד"ר אברהם נגוסה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת העלייה והקליטה התכנסה היום (שלישי) לדיון פגרה במיוחד, לאחר שהתברר כי התכנית הממשלתית לשילוב יוצאי אתיופיה, שעליה הוכרז בעקבות המחאה הגדולה לפני מספר חודשים, לא כלולה בתקציב המדינה לשנים 2015-2016 שכבר אושר בקריאה ראשונה.

"אני מודאג כי למרות ההבטחות בעבר, ולמרות החלטת ועדת השרים בראשות ראש הממשלה, התכניות אינן מתוקצבות – ולכן לא יפעלו", אמר יו"ר הוועדה ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד).

הוא הבטיח, ''נאבק בעניין – ולא נישאר אדישים. יש לעסוק בטיפול שורש ולא רק ב'כיבוי שריפות'''. נגוסה הוסיף בתשובה לנציגי משרדי הממשלה כי החלקים של התכנית שעוסקים בתחומי החינוך והרווחה, הם בדיחה, כלשונו. "סיסמאות ולא פתרונות אמתיים".

לדברי פנטהון אספה דויט, יו"ר נציגי הארגונים של יוצאי אתיופיה, "העברה בדואר אלקטרוני של תכנית – איננה שיתוף אמיתי של בני הקהילה. שוב מרמים את הקהילה בתכנית גרנדיוזית. אנו דורשים לדעת האם התקציב המדובר כולל תכניות שממילא מתוקצבות כבר על ידי משרדי הממשלה.

''עמותת טבקה ונציגות הארגונים מחזקים את דבריו של ח"כ אברהם נגוסה וקוראים לראש הממשלה לקיים את הבטחתו", הוסיף.

במהלך הדיון, סיפר ח"כ נגוסה כי גורמים בקואליציה ניסו לשכנע אותו לבטל את הדיון, אולם הוא לא הסכים.

זמנה אחיהון, מפעילי הקהילה האתיופית, הזהיר כי "אנשי מקצוע עמלים על תכניות טובות מאד, אך אלו נותנות תקווה לרגע, ולמרות הכוונות הטובות, בשטח הן לא מצליחות".

גם וונדה אקלה, מנכ"ל "בהלצ'ין", מרכז ליהדות אתיופיה, אמר כי "השוואה לשאר החברה הישראלית, צריכה לבוא דרך התאמת הקהילה, תוך מעקב אחרי יישום התכניות. לא-פעם התכניות אינן מנוצלות במלואן, והתקציב שלא נוצל – חוזר לאוצר".