לאן נעלם המחקר על הפציעות של הבנות בצה"ל?

יו"ר הפורום לחוסן צה"ל תמה מדוע הנתונים הושתקו בתקשורת, "שנים שאני זועק, אבל אנשים מפחדים מעליהום של ארגוני הנשים".

בני טוקר , כ"ו באלול תשע"ה

לוחמות בצה"ל. אילוסטרציה
לוחמות בצה"ל. אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

לפני כחודשיים פרסם זרוע היבשה מחקר מקיף שנעשה בקרב כלל לוחמות "קרקל", חיל התותחנים וחיל האיסוף הקרבי בין השנים 2013-2012.

מהמחקר עולה כי 46% מהלוחמות נפצעו במהלך הכשרתן לעומת 25% בלבד מהלוחמים. 33% מהנשים שנבדקו נפצעו יותר מפעם אחת. מדובר בפציעות שונות כמו קרעים, נקעים, כאבי ברכיים, כאבי גב ושברי מאמץ - שהיא אחת הנפוצות בקרב הנשים ו-8% מהלוחמות סבלו מבעיה זו לעומת 2% מהלוחמים. אלא שהמחקר לא זכה לחשיפה רבה, לא בכנסת ולא בכלי התקשורת.

אל"מ במיל' רז שגיא, יו"ר הפורום לחוסן צה"ל, טוען בראיון לערוץ 7 כי בקרב הקצונה הבכירה בצה"ל וגם אצל פוליטיקאים שונים, ישנו חשש מטיפול בסוגיה כדי לא להתעמת עם ארגוני הנשים, "אני זועק את זה כבר 14 שנה, בהתחלה אמרו לי שזה מצוץ מהאצבע, והנה פתאום צה"ל פרסם מחקר שמוכיח שמחצית מהנשים שמתגייסות לגדוד הדגל שלו נפגעות מהשירות. גם בחיל התותחנים 70 אחוז מהנשים נפגעות, עד מתי ימשיכו את הקרקס הזה שגורם נזק חמור לבנות הכי טובות. במקום להתעסק בלחימה מבצעית, המ"פ צריך לעסוק בבנות שנמצאות בגימ"לים ואיך להוציא אותם לבדיקות".

לדבריו כל המחקרים לא יעזרו כי יש כאן אג'נדה פמיניסטית שהשתלטה על צה"ל, "אני חושב שדווקא אלה שאמורים לקדם את שיוויון הנשים צריכים לומר שיש מקום שבו הפיזיולוגיה משחקת תפקיד, האויב לא ירחם הרי על אף אחד, ואני מעדיף שהחזקים יותר יהיו שם. כשאני פונה לקצונה הבכירה בצה"ל, לאלופים, הם מדברים איתי בארבע עיניים ואומרים לי אתה צודק אבל אנחנו לא רוצים לגעת בזה, לא רוצים להסתכסך עם כל עמותות הנשים. גם פוליטיקאים מקשיבים בקשב רב אבל אומרים שהם לא יכולים לנגוע".

שגיא חושש שיום אחד אנשים יקומו ויבינו שהם טעו אבל זה עלול להיות בדרך הקשה, "מפחיד אותי לחשוב שכוח של דאע"ש יחצה את הגבול ויתקל בסיור שרובו בנוי מנשים, ואז כולם יגידו איך לא חשבנו על זה קודם".