הרש"פ: ישראל מאחורי הצתת אל אקצא בשנת 69'

המצית אמנם היה נוצרי אוסטרלי וישראל היא שפעלה לכיבוי השרפה, אך ברש"פ חוזרים על העלילה: "גורמים רמי דרג בישראל" מאחורי האירוע.

שמעון כהן , כ"ט באלול תשע"ה

מסגד אל אקצה
מסגד אל אקצה
צילום: פלאש 90

הרשות הפלשתינית ממשיכה להפיץ את העלילה לפיה ישראל נמצאת בתהליך של הריסת מסגד אל-אקצא. על פי דיווח של מכון 'מבט לתקשורת הפלשתינית' השמיעה הרשות שקר נוסף שתכליתו להוכיח כי הריסת מסגד אל-אקצא היתה מטרה של ישראל מזה עשורים.

הרש"פ טוענת כי מי שהצית אש במסגד אל-אקצא בשנת 1969 הוא יהודי, בעוד שלמעשה ההצתה בוצעה על ידי נוצרי אוסטרלי. על פי עלילת הרש"פ, השריפה תוכננה על ידי "יהודים רמי דרג". עוד קובעים שם כי ישראל לא רק תכננה את השריפה, אלא גם ניתקה את אספקת המים בשעת השריפה, ומנעה מכבאים לכבות את השריפה באופן יעיל.

במכון "מבט לתקשורת פלסטינית" עוקבים אחר סוג זה של דיווחים וכבר בשנת 2013 דווח על סרט "תיעודי" ששודר בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, ובו חזרה ונשמעה האשמת השווא הזאת. בחודש שעבר הטלוויזיה הפלסטינית בחרה לשדר שוב את הסרט הזה, לרגל יום השנה להצתה.

בסרט המדובר נשמע הקריין כשהוא מסביר כי "מהחקירות שניהלה המועצה האסלאמית התברר כי יותר מאדם אחד ביצעו זאת [הצתת מסגד אל-אקצא ב-1969], וכי מתכנני השריפה הם בכירים יהודים רמי דרג, בייחוד כי ניתן היה לעלות לגג רק באמצעות מדרגות עץ לולייניות שנמצאות מחוץ למבנה אל-אקצא. דבר זה מעיד על תכנון מדוקדק מראש להשמיד כליל את מסגד אל-אקצא. ההוכחה לכך היא התנהלותם האיטית של שלטונות הכיבוש בכיבוי השריפה, ועצירת אספקת המים באותן שעות למתחם הקדוש".