נתניהו הציע לבוז'י: "פינוי מדורג" של בנט

העיתונאי בן כספית: רה"מ הציע להרצוג את תיקי החוץ, הביטחון והמשפטים, מתוך הנחה שחידוש המו"מ המדיני יוציא את הבית היהודי מהממשלה.

עדו בן פורת , כ"ט באלול תשע"ה

מימין: עודה, הרצוג ונתניהו
מימין: עודה, הרצוג ונתניהו
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

העיתונאי בן כספית טוען הבוקר (ראשון) בטורו בעיתון "מעריב" כי ראש הממשלה מסכים לתת ליצחק הרצוג את תיקי הביטחון, החוץ והמשפטים, אך בתנאי שהרצוג יסכים לתנאי הסף של נתניהו: הישארות בממשלה עד תום הקדנציה המלאה של הממשלה, ארבע שנים מלאות.

לדברי כספית המגעים בין הרצוג לנתניהו נמשכים על אש קטנה, וההצעה האחרונה של נתניהו הועברה להרצוג לפני כמה שבועות. "הבעיה של הרצוג הייתה שהוא לא יכול היה לספק את הסחורה שנתניהו צריך: הבטחה לקדנציה מלאה", כותב כספית.

כזכור, על פי חוקת העבודה, יו"ר המפלגה צריך להעמיד עצמו לפריימריז מקסימום 14 חודשים אחרי הבחירות הכלליות (יולי 2016). נתניהו לא יחתום הסכם קואליציוני כדי לקבל פחות משנה, לאור העובדה שמפלגת העבודה נוהגים בדרך כלל להדיח מנהיגים שנכשלו בבחירות לכנסת.

ראש הממשלה הציע ליו"ר מפלגת העבודה לקבל מיידית את תיק החוץ, ובמחצית הקדנציה - אפריל 2017, את משרד הביטחון. יחימוביץ' אמורה הייתה לקבל את תיק המשפטים.

כספית טוען כי נתניהו לא הסכים להוציא את מפלגת הבית היהודי מממשלתו מחשש שבנט יתחזק באופוזיציה. "במקום זה, הציע ביבי לבוז'י 'פינוי מדורג' של נפתלי בנט. קודם ניקח להם את המשפטים, אחר כך נראה. כשיהיה מו"מ מדיני, הם כבר יבינו לבד וילכו מרצונם".