עיצוב ומגדל

כך תהפכו מגדל מכוער לפנינה עיצובית. מה להביא? כיסא מפנק (לגב), ספריי צבע (לקירות) ומסגרת עץ (לנוף). מה להוציא? ובכן, פוליטיקאים

ישראל לאש - 'פנדה' עיצוב פנים , ד' בתשרי תשע"ו

את הפוליטיקאים, אגב, הייתי משאיר בחוץ. מגדל השמירה מספיק צפוף גם בלעדיהם
את הפוליטיקאים, אגב, הייתי משאיר בחוץ. מגדל השמירה מספיק צפוף גם בלעדיהם
צילום: Moshe Milner FLASH90

את גל הירש אין צורך להכיר לנו, נדמה שאנחנו כבר מכירים אותו טוב יותר מאשתו. אבל יש משהו נוסף בתמונה שאנחנו מכירים לא רע. אני מדבר על מגדל השמירה שמאחוריו, זה שחלק נכבד מאתנו העבירו בו לא מעט שעות, ואלה שלא כבר דאגו להשלים את המראה והתחושה ממבחר סרטים וסדרות וספרים. ומההיכרות אתו ניתן לומר שהמילים 'מגדל שמירה' ו'עיצוב-פנים' רחוקות בערך כמו המג"ד והיום שבו הוא רואה בית.

אז יש המון מקומות לעצב, אבל מגדל שמירה צבאי?

כן.


מעצב פנים טוב לא מלביש את הגחמות שלו על החלל, אלא מקשיב לו ולאנשים שחיים בו, מדמיין את ההתרחשות שתקרה בו שנייה אחרי שהצבע יתייבש, ומתאים לו את העיצוב כמו כפפה לתא כפפות
כי לעצב בית בקיסריה זה קשה, אבל קשה-קל. ולעצב מגדל שמירה זה אתגר. ואנחנו אוהבים כאלה. חוץ מזה אחד הלקחים של ועדת אגרנט ממלחמת יום הכיפורים הוא כידוע לעצב מגדלי שמירה. פשוט לא קראתם את כל הדו"ח, הוא די ארוך.

אבל לפני שנדביק למגדל גרניט-פורצלן, בואו נתאם כוונות. ניזכר על מה מדובר ומיהו קהל היעד. מדובר בגוש בטון או פלדה שחינניות היא לא הצד החזק שבו, והעיטורים היחידים שמעטרים אותו הם במקרה הטוב מפות ותדריכי פתיחה באש, ובמקרה המוטב קשקושים של השומרים האמיצים, שמספרים לנו מעט יותר ממה שאנחנו מעוניינים לדעת על חיי השגרה בבסיס.

ובכן, אם אתה לא יכול לנצח אותם, הצטרף אליהם.

מעצב פנים טוב לא מלביש את הגחמות שלו על החלל, אלא מקשיב לו ולאנשים שחיים בו, מדמיין את ההתרחשות שתקרה בו שנייה אחרי שהצבע יתייבש, ומתאים לו את העיצוב כמו כפפה לתא כפפות. במ(ו)צב הקיצוני שלפנינו, נדמה את מגדל השמירה לקיר סלון של משפחה מרובת ילדים וצבעי פנדה, רק עם כיתובים מעט פחות בוגרים על הקירות. איך מעצבים קיר לילד שלא רואה מולו קיר אלא דף גדול? כמו דף גדול. מין כן-ציור ענק שרק ממתין לפורקן. גם את הבטון או הפלדה החלודה נצפה במין לוח מחיק או גיר או כל משטח אחר שהופך אותו לקיר גרפיטי, ומזמין את החיילים לקשקש עליו. לא פחות. יותר מזה, נתלה לידו טושים וגירים וספריי ושלל אמצעי צביעה. חיילים, בואו והפגינו את כשרונכם. בפקודה!

ואם כבר עסקנו בבטון, נזרוק לו מילה. בשנים האחרונות הבטון החשוף מככב בעולם עיצוב הפנים. העיצוב נהיה יותר ויותר מודע לעצמו, ומרוב שהוא מתחכם הוא כבר פשוט. חוזר למקור. לבייסיק. ואין בייסיק יותר מן החומרים הטבעיים. יש להם כוח. הם לא טרנדיים. אבן, בטון, עץ וזכוכית כאן כדי להישאר. כי ככה זה, כשאתה בא טבעי אתה לא צריך להתאמץ.

רק מה, יש כללי פתיחה באש. לא דוחפים בטון לכל מקום. במגדל שמירה צבאי למשל, שהמילה הנרדפת שלו היא עוצמה וכוח ומשום כך בטון, בבואנו לעצב אנחנו מעוניינים ליצוק פרשנות חדשה, ליצור אסקפיזם. אם אפשר, להשכיח במעט לחייל איפה הוא נמצא, לתת לו פתח מילוט מן המציאות שמעט נכפתה עליו. כמובן שלא יותר מדי, בכל זאת הוא צריך להישאר מפוקס במשימה שהיא, איך נאמר זאת, להגן עלינו מפני אנשים רעים, אבל בכל זאת, אסקפיזם. את הבטון החשוף, אם כן, נשמור למקומות אחרים.


בשנים האחרונות הבטון החשוף מככב בעולם עיצוב הפנים. העיצוב נהיה יותר ויותר מודע לעצמו, ומרוב שהוא מתחכם הוא כבר פשוט. חוזר למקור. לבייסיק. ואין בייסיק יותר מן החומרים הטבעיים
נחזור לענייננו. אחת הבעיות במגדל שמירה היא שהוא קטן על גבול הקלסטרופובי. המקום, בואו נודה על האמת, די מאיים. בעיקר מבחוץ, אבל גם מבפנים. אז איך הופכים חלל קטן ל'גדול' ונעים?

אה, זה פשוט: פתיחת חלונות גדולים עד כמה שניתן, שימוש בגוונים בהירים, ריהוט 'צף' ולא מונח שנותן תחושה של ריחוף ושל רצפה גדולה, רהיטים קטנים שיעניקו תחושה של חלל גדול, ולא להעמיס. רק הריהוט שנחוץ. לא יותר.

יש פלוס אחד גדול בעיצוב המגדל, והוא הנוף. לא בכל בית או משרד ניבט מהחלון נוף עוצר נשימה כמו בבסיסי צה"ל, שפרוסים מן הצפון לדרום, כמעט לאורך כל סוגי נופיה של הארץ. והדיבר האחד-עשר אומר, כידוע, אל תהרוס. אם יש נוף, אל תסתיר אותו. להיפך, תדגיש אותו, תשתמש בו. תמונה יפה שווה אלף מיילים, ונוף יפה מהחלון שווה אלף תמונות על הקיר. הדגשת הנוף + שימוש בהומור = מסגור החלון, והפיכתו לתמונה טבעית. נכון רעיון מקסים?

עניין אחד-לפני-אחרון שחסר למגדל שמירה שלנו כדי שיהיה ראוי לשהיית אדם הוא צעירוּת. בקטע טוב. החבר'ה צעירים, מלאי חיים וכוחות, וגם העיצוב שמסביבם צריך להיות כזה. חי. אם כבר החייל מבלה שם בזמן שחברים שלו מבלים במקומות מעט אחרים, בואו נעשה לו שמח. נשתמש בצבעים ומילים ואיורים שהוא לא יתבייש אם יהיו שומרי המסך באייפון שלו.

ונוחות. עיצוב טוב הוא בראש ובראשונה פרקטי. כי להעניק נוחות לחיילים משמעותה בין השאר (= לתת להם במבה במחסום) גם לפנק אותם בבר מים קטן במגדל השמירה, ובאוורור יעיל, ובכיסא נוח באמת, אתם יודעים, כדי לתת להם גב.

את הפוליטיקאים, אגב, הייתי משאיר בחוץ. מגדל השמירה מספיק צפוף גם בלעדיהם.

ציון בסולם שיפוצניקים: 4. תדע כל אם עברייה שלבן שלה צריך להיות נוח ונעים ומעניין ושמח במגדל השמירה.