ריבלין: תקיפת אתר תפילה כמוה כתקיפה של כולנו

נשיא המדינה ארח את מועצת ועידות הבישופים של אירופה והתייחס לאירועי הטרור שאירעו במהלך החג בירושלים.

חזקי ברוך , ג' בתשרי תשע"ו

ריבלין והארכיבישוף
ריבלין והארכיבישוף
צילום: מארק ניימן/לע"מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ארח הבוקר (רביעי) במשכנו את מועצת ועידות הבישופים של אירופה, הגוף המאחד את ועידות הבישופים הקתוליים של מדינות היבשת, בראשות נשיא המועצה פטר ארדו.

ריבלין התייחס בנאומו לתקריות יידויי האבנים במהלך ראש השנה, והדגיש כי יש לראות בהן פעולות טרור. "בערב ראש השנה, אלכסנדר לבלוביץ', ירושלמי, איש משפחה, נרצח על ידיד טרוריסטים שזרקו אבנים על רכבו. תקרית הדמים הזו היא עדות נוספת לכך שמדובר בטרור לכל דבר בין אם משתמשים באבנים, רובים או כל כלי נשק אחר, וכי עלינו לפעול נגדו ביד הקשה הראויה לטרור.

"מה שמתרחש בימים האחרונים על הר הבית, הוא מעשיהם של אלו המבקשים לעורר פרובוקציות וללבות שנאה בין בני אדם, בין המאמינים באלוהים", הוסיף הנשיא. ''עלינו לטפל באחראים למען קיום חוק ומשפט וסדר. עלינו לעשות ככל יכולתנו על מנת למנוע מהתנועה  האסלאמית ליצור פרובוקציות כאלה".

ריבלין ברך את חברי המשלחת על ביקורם והוסיף כי הם מבקרים במהלך ימי החג וכי הוא מאחל כי תהיה זו שנה של סובלנות והבנה. בהמשך דבריו התייחס הנשיא לפגישתו עם האפיפיור בוותיקן בתחילת החודש, וסיפר כי שוחח עם האפיפיור על החשיבות שרואה ישראל בשמירה על חופש הדת במדינה.

"העם היהודי יודע על בשרו מהו פחד ומה זה להחביא את אמונתו מפחד על חייו", אמר ריבלין. ''האנטישמיות היום גואה, ובמקומות רבים בעולם יהודים לא יכולים לחבוש כיפות על ראשיהם. על כולנו לגנות ביטויים של אנטי-ציונות, וכל סוגי השנאה והגזענות הקיימים. האפיפיור פרנסיס הדגיש זאת בפגישתנו ואני מעריך מאוד את דבריו''.

לדבריו בשנים האחרונות הקהילה הנוצרית במזרח התיכון שילמה מחיר כבד על אמונתה. ''ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, גאה בכך שנוצרים בישראל נהנים מחופש דת, ובניה לא חוששים לחייהם. כשחווינו ונדליזם באתרים הקדושים, עמדנו לצד הקהילה הנוצרית וגינינו יחד את המעשה הנפשע, וכך נמשיך לעשות נגד מעשים כאלה. תקיפת אתר תפילה כמוה כתקיפה של כולנו".

הנשיא ציין כי לא די לישראל להוות רק מקום מבטחים לקהילה הנוצרית, והדגיש: "אנו רוצים שהקהילה תשגשג ותיקח חלק בחוויה הישראלית ולהיות חלק מהחברה הישראלית. אני יודע שיש כיום נושאים המדאיגים את הקהילה הנוצרית. נפגשתי עם מנהיגי הקהילה וביקרתי גם באתרים הנוצרים בבקעת הירדן, בטבחה. אנו חייבים להמשיך לעבוד יחד כדי למצוא פתרון. זוהי מחויבותי אליכם".

נשיא המועצה, הארכיבישוף פטר ארדו, אמר לריבלין כי "בימים האחרונים הייתה לנו היכולת להביע את קירבתנו לנוצרים החיים בארץ הקודש. במהלך שהותנו כאן התפעלנו מהחיות והמודרניות של מדינת ישראל ואזרחיה, ויכולנו להרהר אודות החוויה שלנו בדיאלוג הבין- דתי. היכרות הדדית והבנה הדדית הם מהדברים החשובים ביותר לבניית יחסי שלום בין בני אדם מרקע תרבותי ודתי שונים.

''לכן אנו מאמינים כי על נוצרים בארצות מוצאנו והחברה ככלל לראות באמפתיה ובאופן ריאליסטי את ההיסטוריה של העם היהודי ומדינת ישראל. אני רוצה להודות לך אדוני הנשיא  על פגישתך עם הכס הקדוש ופתיחותך אודות פתרונות אפשריים לנושאים שונים העומדים על הפרק''.