בשבע מהדורה דיגיטלית

התשובה הטבעית

תופעה חוזרת של שושנה ברגל אילצה אותי לחפש את הבריאות דרך שינוי הרגלי התזונה ואימוץ דיאטה טבעונית קיצונית

עמנואל שילה , ג' בתשרי תשע"ו

עמנואל שילה
עמנואל שילה
צילום: עצמי

כשהגעתי אל הרופא שלי עם שושנה ברגל בפעם השלישית בתוך שנתיים וחצי, הדוקטור אמר שאין ברירה – גם לאחר שזה יעבור איאלץ לקחת אנטיביוטיקה באופן סדיר כטיפול מונע.

אם התופעה תחזור עוד כמה פעמים - הנזק המצטבר לרגל עלול להיות בלתי הפיך.

למי שלא היה לו העונג להכיר, שושנה היא כינוי להתפרצות של מחלה זיהומית בשכבה התחתונה של העור. בחוויה האישית שלי היא נהגה להופיע קודם כול בהתקף של צמרמורת חזקה וחום גבוה. בתוך שעות ספורות צמח בעור הרגל כתם ענקי אדום וחם, נפוח ומכוער, מלווה בכאבים בעת דריכה והליכה שעוצמתם מגיעה לשיא במעבר ממצב שכיבה למצב עמידה.

הרופא דיבר על עודף משקל ועל מתח נפשי כתורמים לתופעה, שבעיקרה נגרמת מזיהום חיידקי חיצוני. על הפחתה במשקל – יותר ממאה קילו באותו זמן - היה אפשר לדבר אולי. באשר למתח, האופציה של הסבה מקצועית לרעיית צאן לא נראתה לי נכונה, ובעבודה כמו שלי קשה להימנע מלחצים ומתחים. כך למשל, בפעם השנייה השושנה הופיעה אצלי בעודי מתחבט קשות עם מצפוני, לאחר שכתבתי דברי ביקורת נגד החלטה בעלת משמעות ציבורית שהתקבלה בפורום גדול של רבנים חשובים.

בעודי מחפש אלטרנטיבה לצריכה קבועה של אנטיביוטיקה עד סוף ימיי, אשתי היקרה הזכירה לי שיטת תזונה טבעונית שאימצתי לתקופה קצרה בימי לימודיי בישיבה, על פי חוברת קטנה בשם 'מדריך לתזונה נכונה' מאת יצחק בן אורי וד"ר יוסף רזון. לגבי ד"ר רזון, אם זה לא היה שמו האמיתי היה ראוי לקרוא לו ככה על שם תוצאות השיטה. התפריט שהשניים מציעים, שמתיימר לעשות אותך בריא כשור, מבוסס בעיקר על פירות וירקות טבעיים. כמה שפחות מזון מן החי (במקום ביצים וגבינה, בשר ודגים – תאכל אגוזים) וכמה שפחות לעבד, לבשל ולתבל. וכמובן בלי כל אותם מוצרים תעשייתיים העמוסים בחומרים משמרים, חומצות טעם, צבעי מאכל ושאר מרעין בישין. תשכח מקמח לבן, קפה, מלח, סוכר, משקאות קלים וממתקים. נא להכיר - גמבה וקולרבי. הוראות נוספות: לאכול רק כשאתה רעב, ללעוס היטב, לחדול מלאכול עוד לפני ששבעת, לא לשתות בזמן הארוחה ועוד.

מעולם לא הייתי מאניני הטעם ושוחרי הגורמה. בשבילי מנה פלאפל או אפילו לחם עם קוטג' ועגבנייה הם אחלה ארוחה. אבל מטבעי אני אוהב לאכול, והרבה. הגזירות בחוברת של הצמד רזון-בן אורי לא היו קלות לעיכול. הריסון של תאוות האכילה והפנייתה לאפיקים בריאים בלבד כרוכים במאמץ יומיומי. אבל מה לא עושים כדי להיות בריא.

מזל אחד יש לי: אני אוהב פירות. אפשר לקנות אותי די בקלות עם אשכול ענבים עסיסי או פלח אבטיח מתוק. ולא תאמינו, אני אפילו אוהב קולרבי. בפרק הראשון של 'אורות התשובה' הרב קוק מגדיר גם את החזרה אל אורח חיים בריא כסוג של חזרה בתשובה. אז בצוק העתים קיבלתי על עצמי את התשובה הטבעית והגופנית הזאת ואימצתי את השיטה באדיקות. בהמשך הוספתי גם פעילות ספורטיבית - ארבעה-חמישה קילומטר שהשתדלתי לרוץ לפחות ארבע פעמים בשבוע. לאכול בשר הרשיתי לעצמי רק בשבתות ובחגים.

אחרי חצי שנה עם התזונה הזאת, משקלי ירד בכ‑25 קילוגרם. המחמאות שקיבלתי באותם ימים עלו על כל פרגון שקיבלתי אי פעם על שיעור טוב, מאמר כתוב היטב או כל הישג או תרומה לחברה. הרגשתי מלא אנרגיות, וכששאלו אותי לתחושתי התשובה תמיד הייתה "מצוין". על הדרך זכיתי להיפטר מאקזמה טורדנית ביותר ומגבילה מאוד בכפות הידיים, שסחבתי במשך 17 שנים. בבית המרקחת ביישוב שלנו נרשמה ירידה דרסטית בקצב אספקת משחות הידיים. לאלה שהביטו ברחמים בארוחות הסגפניות שהכנתי לעצמי, הסברתי שאני נהנה מארוחתי לא פחות משהם נהנים משלהם. ככה זה כשאתה מגיע אל האוכל רעב - כל דבר טעים לך.

הכול היה טוב, רק ידידתי השושנה לא מיהרה לשחרר אותי כל כך מהר. וכך, לאחר חצי שנה של דיאטה קפדנית, נגדעה באיבה בגלל התקף נוסף סעודת מצווה חגיגית בתל אביב שבה אכלתי בעיקר ירקות וזכיתי למחמאות על כך שאני נראה "חצי עמנואל". נמלטתי אל הרכב ומיהרתי לנהוג הביתה כשהמזגן ברכב דולק על חום מקסימלי כדי להקל על הצמרמורת. עברו עוד כמה חודשים והשושנה שוב הופיעה בנסיבות של מתח נפשי, לאחר ששיחרתי בשעת לילה מאוחרת את אחד מבניי שנעצר בירושלים בעת הפגנת הזדהות עם תושבי חוות גלעד.

בשלב הזה הייתי אמור להתייאש מהדיאטה. אבל מכיוון שמהתקף להתקף חשתי ירידה בעוצמת הסימפטומים, שכנעתי את עצמי שאני בדרך הנכונה. כאמצעי נוסף ליתר ביטחון לקחתי גם טיפול אלטרנטיבי בשושנה אצל רופא בירושלים שהמליצו לי עליו – ועל כך אולי אספר בהזדמנות אחרת.

הפעם החמישית והאחרונה הייתה לפני ארבע וחצי שנים. מאז האדומה-אדומה הזאת לא חזרה יותר. בשנתיים האחרונות אני פחות אדוק בפרטי השיטה ודקדוקיה, אבל עדיין שומר במידה רבה על עקרונותיה.

אני לא מבין ברפואה, גם לא ברפואה אלטרנטיבית. לא אתיימר להציע שיטה מדעית לתזונה בריאה באופן כללי, ואפילו לא לכזאת שמרפאת שושנה באופן ספציפי. למרות הניסיון החיובי שחוויתי על בשרי, אני לא יכול להבטיח שהשיטה תעבוד גם אצלכם. השיטה של בן אורי ורזון היא קיצונית במיוחד, ויש שיטות טבעוניות שהן תובעניות פחות וגם בהן רואים תוצאות. בכל אופן, אם אתם סובלים מבעיות בריאות, או סתם רוצים להיות בריאים יותר ולהרגיש טוב, אני בהחלט ממליץ לבחון את התזונה הבריאה בכלל והתזונה הטבעית בפרט כמקדם בריאות הוליסטי שיכול לפתור הרבה בעיות ספציפיות.

וכשהגוף בריא, גם לרוח קל יותר להמריא.