הריבית בארה"ב תעלה לראשונה מזה תשע שנים?

מנהל דסק מחקר בלאומי שוקי הון, דודי רזניק, מפרסם הערכה לאפשרות של העלאת ריבית הפד בארה"ב, "לא צפויה תנודתיות חריגה בשווקים".

ערוץ 7 , ד' בתשרי תשע"ו

דוד רזניק
דוד רזניק
יח"צ

עיני העולם נשואות להחלטת הבנק הפדרלי (הפד) שתתקבל הערב (חמישי), על רקע ההערכות לפיהן ייתכן ולראשונה מזה תשע שנים תעלה הריבית בארה"ב מרמתה האפסית.

מנהל דסק מחקר מאקרו בלאומי שוקי הון, דודי רזניק, מעריך היום כי העלאה של הריבית לא תגרום לתנודתיות חריגה בשווקים.

"ככל שמתקרבים למועד ההודעה, גוברים הקולות בארה"ב הגורסים כי העלאת ריבית תהיה שגיאה. בשבוע האחרון הצטרפו לקוראים נגד העלאת ריבית קרן המטבע העולמית, הבנק העולמי וקולו של פרופסור אנדרו לווין, ששימש יועץ מיוחד ליו"ר הפד הקודם, בן ברננקי. לשיטתו, הפד צריך לשמור על ריבית אפסית גם לאורך שנת 2016 ולא להעלותה בהחלטה הקרובה ובכלל בתקופה הקרובה. הסיכויים הגלומים לעליית ריבית היום עומדים על כ-30%", אומר רזניק.

עם זאת מסביר רזניק כי גדלה ההסתברות להעלאה הריבית, "החלטה על העלאת ריבית היום, ככל שתתקבל, צפויה אולי להפתיע את השווקים, אך בוודאי לא תגרום לתנודתיות חריגה, על רקע העובדה כי מלכתחילה גלומה הסתברות לא נמוכה להעלאה היום. יתר על כן, לולא התנודתיות החריפה בחודש האחרון בשוקי המניות בעולם, סביר להניח כי ריבית הפד היתה עולה היום ממילא".

רזניק מעריך כי העלאת ריבית עשויה בטווח הקצר לחזק את הדולר, להעלות תשואות אג"ח ממשלתיות וקונצרניות ואולי להביא לירידות בשוקי המניות.

בטווח הבינוני–ארוך נראה כי כיוון השווקים ייקבע הרבה יותר על פי תוואי העלאת הריביות בארה"ב ובעולם, הצפוי להיות ארוך ואיטי, וכן על פי משתני המקרו בפועל.

"בכל מקרה, גם אם יעלה את הריבית היום, הפד צפוי לתבל את ההודעה במסרים מרגיעים", הוא מסביר, "על מנת לא לגרום לתנודתיות יתר בשווקים שהפגינו לאחרונה עצבנות גבוהה ממילא".