רוח הגבורה מפעמת בקרב חובשי הכומתות השחורות

בלטרון נערך טקס ההתייחדות השנתי עם חללי חיל השריון. 4,985 נופלים ידע חיל השריון במשך 67 שנות פעילותו.

קובי פינקלר , ד' בתשרי תשע"ו

יעלון ב"יד לשריון", הערב
יעלון ב"יד לשריון", הערב
צילום: דובר צה"ל

טקס ההתייחדות השנתי של חיל השריון נערך הערב (חמישי) באתר "יד לשריון" בלטרון, במעמד שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ''ל רב-אלוף גדי איזנקוט, מפקד זרוע היבשה אלוף גיא צור, קצין שריון ראשי תת-אלוף שמואל אולנסקי, מפקדי החיל בעבר ובהווה, המשפחות השכולות, קציני וחיילי חיל השריון.

במשך 67 שנים של פעילות בהגנה על גבולות המדינה ושמירה על ביטחון תושביה, ידע חיל השריון 4,985 נופלים. חיל השריון היווה בעבר ומהווה כיום כוח אש ופלדה משמעותי בכלל מערכות ישראל, מוכן לכל אתגר שיוצב בפניו.

"בתוך טנק אחד, במלחמת לבנון השנייה, לחמו בנחישות ובגבורה במשך ימים ארוכים", אמר שר הביטחון. ''במהלכם נפלו, רב-סרן בנייה ריין מקרני שומרון, סמל ראשון אדם גורן מקיבוץ מעברות, סמל ראשון אלכסנדר בונימוביץ' שנולד במינסק וגדל בנתניה וסמל ראשון אורי גרוסמן מירושלים".

לדבריו, הארבעה הפגינו לא רק אומץ לב המלווה את לוחמי השריון כמורשת שאין שנייה לה, מימיה הראשונים של המדינה ועד ימינו. "בטנק הזה בא לידי ביטוי גם הפסיפס האנושי של משרתי השריון ונופליו לאורך השנים. מארג המורכב מבני כל המגזרים והעדות. חיילים, אנשים צעירים, מבתים שונים ומרקע שונה ועם דעות שונות, שהרעות, חשיבות המשימה ותחושת השליחות פיעמו בהם והפכו אותם ליחידה אחת".

הרמטכ''ל איזנקוט אמר בטקס כי מדינת ישראל עומדת לפני אתגרים ביטחוניים רבים ומורכבים, "ואנו מתאימים עצמנו אליהם, מתפתחים ומתעצמים. בכל עימות שיבוא לפתחנו, לתמרון היבשתי תהיה חשיבות מכרעת, ועליו להיות מהיר, מדויק ועוצמתי. האחריות של לוחמי השריון בתרחיש הלוחמה העתידי לא נגמרת בין דפנות הטנק, היא גורלית ללוחם הרגלי שזקוק לחיפוי והיא בעלת חשיבות מכרעת לתוצאות הקרב כולו.

"אנחנו צבא ההגנה של עם שוחר שלום, נמשיך להרחיק מלחמה מגבולות המדינה אך אם נידרש לעימות מול אויבינו, נדע להפעיל תמרון יבשתי חד, מיידי וגמיש, כדי להכריע אויב ולנצח. רוח הגבורה הנצחית של חיל השריון מפעמת בקרב חובשי הכומתות השחורות, והיא תבטיח כי נוכל למלא את הצוואה שהותירו לנו הנופלים- להמשיך לחיות כעם חזק וחופשי בארצו".

קצין שריון ראשי, תת-אלוף שמואל אולנסקי, הזכיר כי לאורך כל מלחמות ישראל היו לוחמי השריון בחזית הכוחות, תמיד יהיו הראשונים להיכנס והאחרונים לאבטח את קווי הלחימה. "האדם שבטנק ינצח, זו לא סיסמה, כי אם תפיסת עולם שאין לה אח ורע במקומות אחרים והיא עושה אותנו, אתכם, לצבא המיומן, המאומן והערכי בעולם.

"משפחות יקרות", הוא הוסיף, "אנו שם בשבילם, לספר את סיפורי גבורתם ולשמר את מורשתם, אנו שם בשבילם, לשמור את זכרם וקיומם בליבנו לעד, אנו שם כדי לנסות ולמלא ולו במעט את החלל העמוק שנפער עם לכתם בלבכם".