"60 שנה לא התפללתי"

צפו: בית כנסת חדש נחנך ביישוב בארי בעוטף עזה, במעמד הרב הראשי דוד לאו. אחד התושבים התרגש במיוחד: "אני זוכר את כל התפילה".

עדו בן פורת , ה' בתשרי תשע"ו

חנוכת בית הכנסת בבארי
חנוכת בית הכנסת בבארי
צילום: איילת השחר

בית כנסת חדש נחנך לרגל הימים הנוראים ביישוב בארי בעוטף עזה, במעמד הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו וראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני.

בית הכנסת נחנך ביוזמת תושבי בארי שחשו בצורך "לחזק את שורשי היהדות" במסגרת של חברה חילונית ובקיבוץ המזוהה במיוחד עם השומר הצעיר.

מי שסייע רבות להקמת בית הכנסת הוא ארגון "איילת השחר" בראשות הרב שלמה רענן, אשר אנשיו פועלים רבות לחיזוק היהדות בקרב הקיבוצים ברחבי הארץ, ועושים זאת במתינות ובאהבה, ברוח ישראל סבא.

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, אמר באירוע כי "אין שמחה יותר גדולה בתור ראש מועצת אשכול, בן השומר הצעיר, חילוני ובוגר מעלה הבשור, מלעמוד ולברך את קיבוץ בארי בפתיחת בית כנסת חדש. כבוד גדול הוא לי".

אחד מתושבי הקיבוץ התרגש נוכח העובדה שיזכה להתפלל אחרי עשרות שנים בהן לא פקד בית כנסת. "אבא שלי שהיה איש דתי, כשהוא גמר את הישיבה וקיבל את האפשרות להיות רב הוא עלה לארץ, נכנס לגדוד העברי ואחרי שישים שנה שלא התפללתי, פתאום יש בית כנסת.

"אני נעמד על העמוד של החזן ואני זוכר את כל התפילה מההתחלה ועד הסוף עם כל המוסיקה שבה. הכל", תיאר בהתרגשות. זה לא היה פשוט, היו הרבה חברים שאמרו לי 'על גופתי המתה לא יהיה פה בית כנסת', ואני אמרתי 'על גופתי החיה יהיה פה בית כנסת".

הרב שלמה רענן שעובר מקיבוץ לקיבוץ במטרה לקרב לבבות ולסייע בבניית בתי כנסת, סיפר "אנחנו בהמתנה בכפר עזה, מנסים קצת לעזור בניר עם, אבל הקידוש השם הזה שבקיבוץ אולי הכי מרכזי בעוטף עזה קם בית כנסת, בית חי, בית תוסס, בית של תקווה''.