אושרה התכנית להפחתת רבע מגזי החממה עד 2030

הממשלה אישרה היום תקציב של 250 מיליון ש"ח לתכנית לצמצום זיהום האוויר. השר להגנת הסביבה, "כל אזרח ירגיש חיסכון משמעותי".

רפאל לוי , ז' בתשרי תשע"ו

זיהום אוויר
זיהום אוויר
פלאש 90

הממשלה אישרה היום (ראשון) את התכנית להפחתת פליטות גזי חממה וייעול צריכת האנרגיה במשק.

על פי התכנית תצומצם פליטת גזי החממה ב-25% עד שנת 2030. עלות התכנית רבע מיליארד צפי החיסכון 100 מיליארד ש"ח.

בישיבה נאמר כי יישום התכנית והעמידה ביעדיה יובילו להגברת הביטחון האנרגטי ארוך הטווח של ישראל, יביא לייעול והגברת התחרותיות של התעשייה ושל המשק בכלל, הפחתה בהוצאות המדינה וחיסכון לאזרחים בחשמל ודלקים, מינוף השקעות וצמיחת המשק, פיתוח תעשיית הקלינטק הישראלית, יצירת מקומות עבודה והפחתת הזיהום הסביבתי והתחלואה הנובעת ממנו.

יעד התכנית, אותו קבע המשרד להגנת הסביבה בסיכום עם משרד האנרגיה ועל בסיס המלצות ועדה בין משרדית מקצועית, הוא הפחתה של כ-25% מפליטות גזי החממה הצפויות ב-2030, שהם 7.7 טון פליטות לנפש בשנת 2030. לצורך השגת היעד נקבעו יעדים לאומיים להפחתה וייעול של צריכת האנרגיה במשק וייצור חשמל ממקורות של אנרגיות מתחדשות תאריך היעד.

כיום עומד ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת עומד 2% בלבד ועל פי התכנית המטרה היא להגיע לתפוקה של 17% לפחות בשנת 2030.

התכנית כוללת סעיפים העוסקים בצמצום הזיהום הנובע מרכבים פרטיים על ידי הגברת התחבורה הציבורית ועל ידי מעבר לשימוש בגז דחוס ברכבי דיזל כבדים במשאיות ובאוטובוסים.

אבי גבאי, השר להגנת הסביבה, הבטיח, "כל אזרח ירגיש חיסכון משמעותי בהוצאות החשמל, הדלק ובצמצום זיהום האוויר בעקבות יישום התכנית ועמידה ביעדים המקדמים אותנו צעד נוסף לכיוון מדינות ה oecd ,לחיסכון של מיליארדים למשק ופיתוח טכנולוגיות ירוקות מתקדמות".

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר, "אישרנו היום בממשלה תכנית שמציגה מצד אחד יעדים משמעותיים ביותר מבחינת הפחתת הפליטות לנפש , ומציבים את ישראל במקום טוב מבחינת ההשוואה הבינ"ל, ומצד שני הם ריאליים וניתנים להשגה במחירים סבירים למשק. בקרוב נציג תכנית להתייעלות אנרגטית שתאפשר השגת יעדים אלו בצורה שתשרת את המשק ואת הבטחון האנרגטי של מדינת ישראל".