שוחררה מהשבי ועלתה לישראל

172 עולים חדשים מאוקראינה נחתו היום בנתב"ג. אחת מהם, ק', שוחררה לאחרונה לאחר שבי של 41 יום.

אורלי הררי , ח' בתשרי תשע"ו

קבלת הפנים בנתב"ג
קבלת הפנים בנתב"ג
צילום: דניאל בר-און

ערב יום כיפור תשע"ו: 172 עולים חדשים מאוקראינה נחתו הבוקר (שני) בנמל התעופה בן גוריון, חלקם פליטים מאזורי הקרבות במדינה.

בין העולים היום היו גם טטאינה, איגור ובתם ק'. לפני כשלושה חודשים נפלה ק' בשבי הבדלנים הרוסים ושהתה בשבי 41 יום. "למען האמת, למרות שכל הזמן הזה גרנו בדונייצק, עד שזה לא קרה עם הבת שלי לא הבנתי עד כמה קשה מה שקורה כאן" אמרה אמה, טטאינה, לפני שעלתה לטיסה.

"אני לא פוליטיקאית ואני תומכת בשלום בכל העולם. אבל אני יודעת שדברים לא צריכים להתנהל כך. אנו חיים במאה ה-21, שני הצדדים צריכים להגיע להסכמות ולסיים את העימות הזה בדרכי שלום" מוסיפה טטאינה.

במהלך שהותה בשבי, נכלאה ק' בתוך ארגז מתכתי במקום בתא. לטענת טטאינה, חטאה היחיד של בתה היו דעותיה הפרו-אוקראיניות. ק' עלתה כשהיא בהריון, מתוך כוונה ללדת בישראל. ק' והוריה מתכוננים לגור בחיפה.

כאמור, לצד טטאינה, איגור ובתם ק', עלו הבוקר 172 עולים בסבב העלייה ה-11 של הקרן לידידות. בכך מגיע מספר העולים שעלו עם הקרן לידידות מאז דצמבר שנה שעברה לכ-1,400. בין העולים היום, 55 ילדים, מתוכם 14 תינוקות, הצעיר שבהם בן שבעה חודשים.

העולה המבוגר ביותר – בן 84. מתוך כלל העולים, 16 משפחות הגיעו מלוגנסק ומדונייצק. הערים המועדפות ביותר על העולים למגורים הן חיפה ובת ים, אחריהן דורגו נתניה ופתח תקווה.

לאור מצבם הכלכלי של העולים, הקרן לידידות מסייעת להם במענקים מיוחדים בסך 1,000 דולר לכל עולה בוגר ו-500 דולר עבור כל ילד, בנוסף למימונה של הטיסה ארצה. תמיכות אלה של הקרן באות כתוספת לסל הקליטה ולהטבות להן זכאים העולים מטעם משרד הקליטה.

עוד לפני הגעתם ארצה, הקרן דואגת לקליטתם של כל משפחות עולים ברשויות המקומיות המתגייסות ללוות את העולים תוך מציאת דיור ומקומות תעסוקה בעבורם.

הרב יחיאל אקשטיין, נשיא הקרן לידידות, מציין כי "חלק מהמקרים שאנו מטפלים בהם קשים מאוד. ללא המעורבות הפעילה שלנו בעידוד עלייה מאוקראינה ובסיוע לעולים - הם לא היו עולים לישראל. בכוונתנו להמשיך במאמצים הקיימים בסיוע לעלייתם של יהודי אוקראינה ואף להגבירם לפי הצורך".