דרישה מנתניהו: צא מעמדת הפרשן

בתנועה למשילות ודמוקרטיה קוראים לראש הממשלה נתניהו לפצל את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה בעקבות פארסת המינוי של גל הירש.

חזקי ברוך , י' בתשרי תשע"ו

יהודה וינשטיין
יהודה וינשטיין
צילום: יוסי זמיר

בתנועה למשילות ודמוקרטיה קוראים הערב (ד') לראש הממשלה בנימין נתניהו לפצל את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה בעקבות ביטול המינוי של גל הירש מתפקיד מפכ''ל משטרת ישראל.

"הליך המינויים והתערבותו הבוטה והשערורייתית של היועץ המשפטי לממשלה בכל מינוי שהוא, אינם גזירת גורל", אומרים. "הפארסה הנוכחית היא תוצאה ישירה מריכוז הסמכויות שאין לו אח ורע בידי היועץ המשפטי לממשלה".

בתנועה למשילות מסבירים כי בידי הממשלה ובידי העומד בראשה בנימין נתניהו נמצא המפתח לפיתרון. "פיצול תפקיד היועץ המשפטי והפרדת התביעה הפלילית ממנו, היו מונעים את הפגיעה בתפקוד הממשלה והמשטרה".

היועץ המשפטי של התנועה, עו"ד שמחה דן רוטמן אמר כי "אנו חוזים בתוצאות העגומות של ריכוז סמכויות בידי פקיד שאינו נבחר ציבור ואינו חב דין וחשבון לאיש. אם בעבר נדרשה מניעה משפטית, ולאחר מכן הומצא המושג 'מניעה ציבורית' הרי שכיום היועץ המשפטי אפילו לא צריך לנמק או להצדיק את עצמו כאשר הוא כובל את ידי הדרג הנבחר".

כאמור, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע לתת אלוף במיל׳ גל הירש כי לצערו הרב, עקב התמשכות הליך הבדיקה ואי קביעת מועד לסיומו, הוא נאלץ להסיר את מועמדותו לתפקיד המפקח הכללי של משטרת ישראל. 

״לפני כחודש הודעתי שגל הירש הוא המיועד לתפקיד המפכ׳׳ל. גל הוא אדם טוב, ערכי, ישר ומוכשר. הוא ביטחוניסט עם קבלות לאורך שנים רבות. מאז ההודעה, עובר גל לצערי מסע של השמצות והכפשות, רצח אופי ועלילות. הציבור מרגיש את זה ומביע תמיכה רבה בגל ובמועמדותו", אמר ארדן.

לדברי השר הליך הבדיקה המתקיים בעניינו של הירש נמשך כבר זמן רב. "חוות הדעת עוד לא הוגשה לוועדת טירקל והשלמת ההליך לא נראית באופק. בנסיבות אלה ומתוך אחריות למשטרת ישראל, הודעתי לגל בצער רב שיהיה עליי לבחור במועמד אחר אף שראיתי בו כמועמד המתאים ביותר", דברי השר.

חבר הכנסת ואלוף במיל' איל בן ראובן (המחנה הציוני), חברו של הירש, אמר כי "גל איש ראוי, ערכי, לוחם ללא חת, והיה האיש הנכון לקחת את המשטרה ולהוביל אותה בשנים הקרובות".

"לצערי חברו גורמים שונים ועשו ככל יכולתם על מנת להסיר מועמדות זו. חבל שהליך ביורוקרטי מתארך ומתמשך הוא-הוא הגורם לפסילתו של אדם ראוי לתפקיד זה", הוסיף ח"כ בן ראובן. "כולי תקווה שמדינת ישראל תמצא את הדרך לתת לאפשר לגל להמשיך ולשרת בתפקידי מפתח. האיש ראוי לכך".

אבי נעים, יו"ר ועדת הביטחון בשלטון המקומי וראש מועצת בית אריה, אמר כי רבים צריכים לקיים חשבון נפש נוקב על ''רצח האופי הפומבי'' שעשו לתא"ל במיל' הירש. "גל, כקצין צעיר ומוכשר העז לחשוב באופן שונה ויצירתי וקומם נגדו בכך את המערכת השמרנית והמקובעת שמדשדשת במקום שנים רבות.

"משטרת ישראל זקוקה לזעזוע ולמינוי חיצוני חדש, נחוש, יצירתי וחזק. אני סומך על השר גלעד ארדן שיהיה לו האומץ והתבונה לפעול בדרך זו", הוסיף נעים. "גל הירש מצטרף לרשימה ארוכה של מנהיגים ישראלים שהזירה הציבורית הפסידה בשל מסע הכפשות מגמתי ומתוקשר''.