מצית ביה"ס הדו-לשוני הורשע בעבירות נוספות

בית המשפט הרשיע את יצחק גבאי מלבד בהצתה גם בהחזקת סכין, הסתה לאלימות, תמיכה בארגון טרור ועוד.

שלמה פיוטרקובסקי , י"א בתשרי תשע"ו

ההצתה בבית הספר הדו לשוני
ההצתה בבית הספר הדו לשוני
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, צבי סגל, הרשיע את יצחק גבאי, אחד משלושת הנאשמים בהצתה בבית הספר הדו-לשוני בעיר, בשורה של עבירות נוספות, על פי הודאתו.

מלבד עבירת ההצתה, בה הורשע גבאי כבר בישיבה הקודמת של המשפט, הורשע כעת גבאי, במסגרת הסדר טיעון, גם בעבירות של השחתת פני מקרקעין והחזקת סכין וכן בעבירות של הסתה לאלימות, הסתה לגזענות ותמיכה בארגון טרור.

למרות התנגדות הפרקליטות החליט השופט סגל להיענות לבקשת סנגורו של גבאי, עו"ד איתמר בן גביר, ולהורות על הזמנת תסקיר שירות מבחן בעניינו. הדיון בטיעונים לעונש יתקיים בעוד כחודש וחצי.

נזכיר כי על פי כתב האישום שהוגש נגד גבאי ונגד שני הנאשמים הנוספים בפרשה, שלמה רחמים טויטו ונחמן טויטו, החליטו השלושה להצית ולרסס כתובות בבית הספר הדו לשוני בירושלים, בו לומדים יהודים וערבים.

הדבר נעשה כחלק מפעילותם של השלושה כנגד התבוללות וכנגד דו קיום בין ערבים ליהודים וכן לאחר שנודע להם כי בבית הספר הדו לשוני בירושלים התקיים טקס לזכרו של יאסר עראפת מספר שבועות קודם לכן, ועל רקע הפיגועים שאירעו בעיר ירושלים ומתוך מטרה לבצע מעשה שיצור הד תקשורתי.

למחרת ההחלטה הלכו הנאשמים ברגל לבית הספר כשהם מצויידים בבקבוקי בנזין, מצית, תרסיס הצבע ושקיות הניילון, וכשפניהם וידיהם מכוסות ונעליהם עטופות בשקיות הניילון.

יצחק גבאי ושלמה רחמים טויטו נכנסו לשתי כיתות דרך החלון, ושפכו דלק בכיתות. ובאותו זמן נחמן טויטו ריסס כתובות על הקיר שלשונן: "מוות לערבים", "כהנא צדק", "אין דו קיום עם סרטן" ו"די להיתבוללות".

לאחר ששלמה רחמים טויטו יצא מהחלון, הדליק יצחק גבאי אש בכיתות באמצעות המצית בה הצטייד מראש, והשלושה נמלטו מהמקום בריצה, נכנסו לרכב ונמלטו מהמקום.

כתוצאה ממעשיהם, פרצה אש שגרמה נזק כבד לבית הספר, בין השאר לשתי כיתות, לציוד שבתוכן, לחלונות ולמערכות האזעקה וכיבוי האש בכל בית הספר.

"השלושה מואשמים כי במעשיהם התפרצו בשתי הזדמנויות שונות לבניין בכוונה לבצע בו פשע וביצעו בו פשע והתפרצו מתוכו, שילחו אש בדבר לא להם, במטרה לפגוע בנכס המשמש את הציבור וכתבו בצוותא חדא על מקרקעין של זולתם שלא כדין. נוסף על כך, נהג יצחק גבאי ללא רישיון נהיגה, והחזיק שתי סכינים מחוץ לתחום ביתו או חצריו ולא הוכיח כי החזיקן למטרה כשרה", נאמר.