משרד הכלכלה לרכבת: להפסיק לעבוד בשבת

בהנהלת רכבת ישראל מזהירים מפגיעה קשה בציבור הנוסעים ומדחייה של שנתיים בפתיחת הקו המהיר לירושלים.

אורלי הררי , י"ב בתשרי תשע"ו

רכבת ישראל
רכבת ישראל
צילום: דוברות הרכבת

משרד הכלכלה הודיע על ביטול ההיתרים שניתנו לרכבת ישראל לעבודות פיתוח ותשתית בשבתות. 

בהנהלת הרכבת אומרים כי להחלטה זו ישנן השלכות משמעותיות הן על המשך פיתוחה של רשת המסילות ברחבי הארץ והן על רווחת הנוסעים.

נציין כי על מנת לעמוד ביעדי הפיתוח מבלי לפגוע בתנועת הרכבות ובציבור הנוסעים, רכבת ישראל מבצעת עבודות תשתית ופיתוח במהלך ימי שבת. עד כה התקיימו העבודות באישור של משרד הכלכלה.

"ביטול העבודות בשבת יחייב עבודה בשאר ימות השבוע, מה שלבטח יפגע בתנועת הרכבות, במדד הדיוק ובציבור הנוסעים", מזהירים הבוקר גורמים בהנהלת הרכבת. "רכבת ישראל תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת למנוע את החלטת משרד הכלכלה כדי למנוע פגיעה בציבור הנוסעים".

בין השאר מזהירים ברכבת מפגיעה בתנועת הנוסעים והחיילים בימי שישי ובמוצאי שבתות, וכן מדחייה בשנתיים של פתיחת הקו המהיר לירושלים.

"אי ביצוע מבצעי תשתית מורכבים ופיתוח מסילתי בשבתות - יאלץ את החברה לבצעם בימי חול בלבד, לסגור לשם כך מסילות ובעצם להשבית לשם כך רכבות סדירות", הוסיפו הגורמים. "ההחלטה שלא לאפשר לבצע עבודות קריטיות בסופי שבוע היא הפרה של הסטטוס קוו ובכך משיתה על הציבור גזרה שלא יוכל לעמוד בה". 

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "מדיניות משרד הכלכלה בכל הקשור למתן היתרים לעבודה בשבת במקרים דחופים, לא השתנתה. על פי הנחיית שר הכלכלה אריה דרעי ומשרד הכלכלה, יידרשו מעתה חברות ממשלתיות שרוצות היתר לעבודה בשבת, לצרף לבקשה את אישור השר הממונה. אם רכבת ישראל רוצה היתר עבודה בשבת, היא נדרשת לצרף לכל בקשה את חתימת שר התחבורה, ישראל כץ, וההיתר יינתן לה".