"לא הפקנו לקחים ממלחמת יום כיפור"

42 שנים למלחמה. תא"ל אמציה חן, ממפקדי סיירת שקד, יוצא נגד "ההונאה הלאומית" - התמקדות בכשל מודיעיני ואי הפקת לקחים מהותיים.

יוני קמפינסקי , י"ד בתשרי תשע"ו

תא"ל במיל' אמציה פצי חן
תא"ל במיל' אמציה פצי חן
צילום: יוני קמפינסקי

"הגיע הזמן שנעבור מההונאה הלאומית באשר לנסיבות ההפתעה במלחמת יום כיפור", כך אומר תא"ל במיל' אמציה (פצי) חן בשיחה עם ערוץ 7. פצי, שפיקד על כוח סיור מיוחד במהלך המלחמה טוען שאת ההפתעה יצר צה"ל במו ידיו. "כתוצאה מכך", קובע פצי, "יצא צה"ל משיווי משקל כאשר נוכח ששכח להתכונן להגנת סיני ורמת הגולן".

"חלק מההונאה הלאומית לא נוצר במלחמת יום כיפור", אומר פצי וקובע שכבר לאחר מלחמת העצמאות קברניטי צה"ל ייחסו לעצמם את הניצחון, "וזאת כמובן בלי לפשפש, בלי לבדוק ובלי להפיק לקחים".

"בשורה התחתונה", אומר פצי, "במלחמת יום כיפור מצוי ההסבר למצב העגום של צבא ההגנה לישראל עד היום ואתו כמובן מצבה הביטחוני של מדינת ישראל, שלאט לאט ובהתמדה חוזר לתנאים שהיו במלחמת העצמאות - הקרב על הכבישים, יהודים נרצחים מבוקר ועד ערב, כל בית מטווח באש וטילים. הכל לדעתי נעוץ בכך שלמרות אלפי הרוגים, לא הפקנו את לקחי מלחמת יום הכיפורים. כהרגלנו נתפסנו לדבר שולי לגמרי - כשל המודיעין".

בשיחה עם ערוץ 7 מספר פצי שהוא עצמו הכין דו"ח עם תכנית פעולה כחלק מהפקת לקחים ממלחמת יום כיפור אך התכנית נדחתה.

"בעיית הבעיות היא שצבא שאינו מפיק לקחים - אינו צבא", מסכם פצי, "בלית לקחים, ממילא אין עם מי לדבר, וכשאין עם מי לדבר יש תחליף אחד, להפנות עיניים למעלה ולפנות לה' יתברך שמו ולהיסמך על הפסוק - "שומר פתאים ה'".