גפני: המדינה לא פועלת לשילוב חרדים בעבודה

את הדברים אמר גפני בתגובה לראש אגף התקציבים שסיפר כי בשנת 2050 מחצית האוכלוסיה תורכב מחרדים וערבים שאינם משתלבים בשוק העבודה.

חיים לב , כ"ג בתשרי תשע"ו

משה גפני
משה גפני
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

סערה רבתי נתגלעה היום (שלישי) בוועדת הכספים בעקבות דברים שאמר ראש אגף התקציבים באוצר, אמיר לוי, לפיהם בשנת 2050 מחצית מאוכלוסיית המדינה תורכב מחרדים וערבים.

לדבריו, הדבר צריך להטריד את מקבלי ההחלטות נוכח העובדה שאחוז ניכר בשני המגזרים אינו משתלב בשוק העבודה.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הביע תרעומת קשה על דבריו של לוי. "המדינה אינה פועלת באמת לשילוב חרדים וערבים בשוק העבודה.  מערימים קשיים על חרדים שמבקשים לעבוד ואח"כ באים בתלונות מדוע הם אינם עובדים".

דברים נוספים בסקירתם של ראשי האוצר עוררו את זעמם של חברי הוועדה. בין השאר, טענו חברי הוועדה, כי התקציב שהוגש לכנסת אינו עונה על החלק הארי של הבעיות שהם עצמם הציגו, כגון הירידה בצמיחה, הפערים ואי השוויון בחברה ועוד.

יו"ר הוועדה אמר כי "המדינה אינה עושה די לסייע לחרדים שמבקשים למצוא מקום עבודה לפרנסתם" ואף ציין שני מקרים ספציפיים בהם טיפל לאחרונה, "אדם שלמד בישיבת חברון, אחת הישיבות הטובות בעולם הישיבות, שביקש להתפרנס ולעבוד כמורה דרך. לא קיבלו אותו לעבודה כי אין לו שנות לימוד.

"אין לו שנות לימוד? הוא למד בישיבה שנות לימוד ארוכות שהמדינה לא מכירה בהן. טיפלתי גם באדם שביקש להיות מורה נהיגה, לא מהנדס טילים, מורה נהיגה שלא קיבלו אותו בגלל היעדר שנות לימוד, המדינה פשוט לא עושה פעולות אמיתיות לפתרונות תעסוקה לציבור החרדי, היא רוצה שהחרדים יהיו חילונים, או שיהיו מקבצי נדבות".

גפני הוסיף בפני ראשי האוצר: "אם אתם באים עם המצגת להראות שחרדים וערבים הולכים להשתלט על המדינה, אז יש כאן בעיה באופן שבו אתם ממלאים את תפקידכם להבטיח צמיחה ושגשוג".