מה עומד מאחורי המעצר של חסן יוסוף

המזרחן יוני בן מנחם מעריך שמעצר בכיר החמאס נועד למנוע הוצאת פיגועי התאבדות, "יש ביקורת מדוע החמאס לא מצטרף לאינתיפאדת הסכינים".

בני טוקר , ח' בחשון תשע"ו

לא התקבלה כל בקשה. בן מנחם
לא התקבלה כל בקשה. בן מנחם
פלאש 90

המזרחן והפרשן המדיני, יוני בן מנחם, סבור שמעצרו של השייח חסן יוסף, בא בעקבות השמועות על גל פיגועים חדש של החמאס ביו"ש. 

"לשייח חסן יוסף מהמנהיגים הבולטים בגדה, יש תפקיד חשוב בארגון. הוא ישב כבר בכלא הישראלי. כזכור הבן שלו גויס על ידי השב"כ והוא כונה הנסיך הירוק. לאביו היה תפקיד חשוב בהנהגת החמאס ובהוצאת פיגועים. המעצר שלו הוא מעצר מנע, לאחר שבימים האחרונים הפיצו גורמי בטחון ישראלים ידיעות על כך שהנהגת החמאס נתנה הנחיה לתשתית הצבאית ביו"ש להוציא פיגועי התאבדות נגד ישראל כדי להסלים את אינתיפאדת הסכינים".

בן מנחם מעריך שלא יהיה קל לשבור את השייח יוסף בחקירות, "הוא איש מנוסה ומתוחכם, אני לא מעריך שיהיה קל לשבור אותו בחקירות. מנהיגים ברמה שלו גם לא מסתתרים הם גם לא נחשבים למבוקשים".

בן מנחם מעריך שהביקורת על החמאס, יצרה לחץ על הארגון, "כיום יש ביקורת על החמאס בגדה, שלא מצטרף לאינתיפאדה. במיוחד יש ביקורת על החמאס בעזה שיש לו רקטות וטילים. ההנהגה של החמאס מנסה להתגונן, סגן ראש הלשכה אבו מרזוק הסביר שאם הם יחדשו את ירי הרקטות זה יפגע באינתיפאדה העממית, כי כל הפוקוס יעבור לעזה, וישראל תגיב בפעולה צבאית וזה יסיט את תשומת הלב מהמאבק העממי. צריך לזכור שמי שנותן הוראה להוציא פיגועים זו הנהגת החמאס בחו"ל שבראשה עומד חאלד משעל. ולכן היום החמאס מנסה למצוא את שביל הביניים באמצעות פיגועי התאבדות ועל רקע זה יש את החשש להוצאת פיגועי התאבדות".