ראשי הדתות התכנסו: מתנגדים לרצח

הנשיא לשעבר פרס כינס מנהיגים מהדתות השונות במדינת ישראל, אשר התאחדו בקריאה משותפת להרגיע את הרוחות ולהפסיק את הטרור.

ניצן קידר , ל' בתשרי תשע"ו

אנשי הדת עם פרס
אנשי הדת עם פרס
צילום: דוברות הנשיא לשעבר פרס

הנשיא לשעבר שמעון פרס אירח היום (שלישי) כינוס חירום בין דתי בהשתתפות ראשי ונציגי הדתות בישראל.

לכינוס הגיעו מנהיגים מהדתות השונות, ביניהם הרב שלמה עמאר- הרב הראשי לירושלים, השייח חמאד כיוואן - יו"ר איגוד אנשי הדת המוסלמית, השייח מואפק טאריף - ראש העדה הדרוזית, והשייח סלימאן סאטל מיפו וזאת בכדי להוציא קריאה משותפת להפסיק את שפיכות הדמים ולמנוע עוד צער מיותר.

בסיום הכינוס, כלל נציגי הדתות נשאו תפילה משותפת ושרו בקול רם "עושה שלום במרומיו".

פרס פתח את כינוס החירום ואמר, "באנו להתפלל יחד ולומר בקול רם וברור- כי אנו מאמינים בקדושת האדם ומתנגדים לרצח ואלימות שיוצרים. אין מנוס מלשבת ולהידבר".

לדבריו, "אני מברך את כל ראשי הדתות שהגיעו הנה לטובת תפילתנו המשותפת. אנו אומנם בעלי דתות שונות, אך כולנו מאמינים בקדושת השמיים ובקדושת האדם. אנו יוצאים מכאן בקריאה משותפת להפסקת הטרור והאלימות. כולנו צריכים לחיות יחד זה לצד זה כאחים וכמאמינים. חייבים לשבת ולדבר. כל דרך אחרת רק תוביל לעוד צער ואלימות. אנו מבקשים להפסיק את שפיכות הדמים שמתקיימת ללא צורך".

שייח חמאד כיוואן, יו"ר איגוד אנשי הדת המוסלמית, הודה לנשיא לשעבר שמעון פרס על הכינוס החשוב וציין "לא ניתן להתחמק מהמצב הקיים במדינה ולהתעלם מהאירועים היומיומיים. אני רואה את האירועים ברעננה וירושלים, ולמרות סכנה מוחשית לחיי החלטתי להגיע לפה ולומר לכולם אסור לנו לקחת את החוק בידיים ולשלוף סכינים". השייח פנה לפוליטיקאים ואמר אין לנו מנוס מלחיות יחד בישראל, אל תלחצו על ההדק, עלינו לפעול להרגעה ולשמור זה על זה".

השייח מואפק טאריף, ראש העדה הדרוזית הדגיש, "לאנשי הדת קיים תפקיד מכריע בהרגעת הרוחות, אנו חייבים להתגייס יחד ולהפסיק את האלימות וקריאות הגזענות".

השייח סלימאן סאטל מיפו קרא להרגעת השטח ואמר, "יפו היא דוגמא לדו- קיום ועלינו לשמור עליו מכל משמר. לכבד כל אדם על פי אמונתו ודתו ולכבד את המקומות הקדושים לכל הדתות".

הרב שלמה עמאר, הרב הראשי לשעבר ורבה הראשי של ירושלים הוסיף, "מהאלימות לא יצא שום דבר טוב. אין דת בעולם שמתירה שפיכות דמים. אל תרצח חי וקיים בכל הדתות. אף אדם לא יכול לבטל את הציווי האלוהי".