האם ינסו הח"כים הערבים להיכנס להר הבית?

המחלוקת בקרב חברי הכנסת הערבים האם לנסות להיכנס להר הבית תוכרע רק לאחר סיום הדיון בעניינו של ראאד סלאח.

ניצן קידר , ל' בתשרי תשע"ו

הר הבית
הר הבית
Photo by Garrett Mills/FLASH90

הנהגת ערביי ישראל תגיע מחר (שלישי) לדיון בערעור בעניינו של ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, ראאד סלאח, ורק אחריו תקבל החלטה האם לעלות להר הבית, כפי שתיכננה מראש.

מרבית המנהיגים הערבים מתנגדים לעלייה מחר להר הבית, אך קיימת אפשרות שחלק מהח"כים ינסו להגיע באופן עצמי להר, חרף העובדה שהמשטרה אינה מתירה לחברי כנסת יהודים וערבים כאחד להיכנס למקום.

מוקדם יותר הערב דווח כי שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, רפי כרמל, דחה את בקשתו של סלאח מבית המשפט לדחות את הדיון.

סלאח טען כי יש לדחות את הדיון מחשש שהדבר יביא "להתלהטות הרוחות" בעקבות במצב הביטחוני, אולם השופט כרמל הבהיר כי אין שום עילה אמתית לדחיית הדיונים.

הפרקליטות מבקשת להחמיר בעונשו של סלאח שנידון ל-11 חודשי מאסר לאחר שהורשע בעבירה של הסתה לאלימות ובעבירה של הסתה לגזענות.

ההרשעה באה בעקבות דרשה שנשא סלאח בתחילת שנת 2007 בפני מאות מתפללים ומול כלי תקשורת רבים, במסגרת תפילות יום השישי.

הדרשה כללה התבטאויות קשות כנגד השלטון הישראלי וכוחות הביטחון, אשר שיאן בקריאה ברורה לעולם המוסלמי לפתוח באינתיפאדה אלימה לשחרור ירושלים ומסגד אל אקצא, וכן דברי הסתה לגזענות בגינם הורשע המשיב בהסתה לאלימות ובהסתה לגזענות נגד יהודים וישראלים.

בהודעת הערעור נטען כי בשל השילוב חסר התקדים של חומרת ההתבטאויות עם היות הדובר מנהיג ציבור כה מרכזי שפעל מתוך שיקול דעת מלא ותוך מודעות מלאה לחומרת מעשיו ולתוצאות הנובעות מהם, וכן בהתחשב בעברו הפלילי הרלוונטי של המשיב, יש להחמיר בעונשו של ראאד סלאח באופן משמעותי.