הקשר הקלוש להר הבית – גרסת המנהלת

מנהלת הסבירה לתלמידים את הקשר היהודי להר הבית כאתר בו "יש סוברים" שהייתה עקדת יצחק. מקדש? כיסופים? המקום החשוב ביותר? שום אזכור

שמעון כהן , ב' בחשון תשע"ו

כיתה, בית ספר, מורים
כיתה, בית ספר, מורים
צילום: Thinkstock

ביומן ערוץ 7 הבאנו את הסיפור התמוה שאותו גולל ד"ר שחר גולן, הורה לילדים בבית הספר ליאו בק בחיפה, שילדו חזר הביתה משיחה בית ספרית על הר הבית שבה איש לא סיפר לו בדל מידע על הקשר האמיתי של עם ישראל להר.

ד"ר גולן סיפר בשיחה עמו על המפגש שהתקיים בניצוחה של מנהלת בית הספר שסיפרה לילדים כי הקשר בין היהודים להר מסתכם בכך שיש מי שסבור שעליו הייתה עקידת יצחק. איזכורים על בית המקדש הראשון והשני והכיסופים של אלפיים שנה לא נשמעו שם.

בעקבות דברי בנו ביקש ד"ר גולן לוודא את הדברים ופנה למחנכי בית הספר והזדעזע לגלות שגם הם אינם מודעים כלל להיסטוריה היהודית של ההר ולמתרחש בו. "הזדעזעתי לגלות שהם פשוט לא מכירים ולא יודעים מה קורה בהר הבית. שאלתי אותם מה יש שם והם אמרו לי שיש שם את הכותל. הם גם אמרו לי שאסור ליהודים לעלות כי הר הבית טמא...".

בשיחותיו עם המחנכים הם "אישרו שהמנהלת לא הזכירה את קיומו של בית המקדש בהר הבית ואת העובדה שזה המקום הקדוש ביותר לעם היהודי, המקום שאליו מכוונים יהודים את תפילותיהם במשך אלפיים שנה", ממשיך ד"ר גולן ומספר. "כששאלתי מורה לאיזו דת אסור להתפלל בהר הבית, היא אמרה לי 'לנוצרים'. היא לא האמינה ששוטרים שומרים שיהודים לא ימלמלו. היא שאלה אותי אם אני יודע על מה אני מדבר...".

בהמשך פנה למנהלת עצמה. "שאלתי אותה איך קורה שילדים יוצאים משיחה 'בורים עם ביטחון', כלומר עם ביטחון שכאילו הם יודעים משהו אבל בורים ולא יודעים כלום. היא אמרה לי שהיא החליטה לעשות סקירה קצרה ולא להעביר מסרים טעונים לתוך השיח, ולכן היא בחרה שלא להכניס את הדבר הזה".

גולן מזועזע מתשובותיה של המנהלת לא פחות מאשר מהחלטתה ומדגיש שבשיחה עם התלמידים העלימה את העובדה המהותית ביותר, כלשונו, "בנקודה הזו מנסים הגורמים שמולנו למחוק את הזהות שלנו במקום הזה. לא יעלה על הדעת שיתוף פעולה עם הדברים האלה".

"ביקשתי ממנה שבשיחה הבאה תאמר שני משפטים – שהיה בית מקדש ראשון ושני בהר הבית, ושכל היהודים מתפללים לשם אלפי שנים ושזה מוקד העם היהודי. לא יותר. לא ביקשתי שתדבר על משחקי הכדורגל הערבים ששם, לא על התפילה שאסורה שם", הוא אומר. אך המנהלת הבהירה לו שאין בכוונתה לקיים שיחת תיקון "היא אמרה לי שהיא לא חושבת שיש מקום להשלמה הזו, בעיקר לא בעת הזו. היא לא חושבת שהשלמה הכרחית". לכל היותר, הבהירה המנהלת, אם באחד המפגשים בכיתות הנושא יעלה שוב אולי גם דבריו שלו יעלו.

ד"ר גולן לא עוצר את מסעו אצל המנהלת וממשיך הלאה אל שר החינוך בנט ויו"ר ועדת החינוך, ח"כ מרגי, אליהם כתב מכתב ובו סיפר את סיפורו. כעת הוא מחכה למענה.

מעבר לכך פרסם את סיפורו בפייסבוק והסיפור "קיבל מאות שיתופים. הגיע להערכתי למעל מאה אלף איש", הוא אומר ומביע אכזבה מכך שאת המאבק על תודעת המורשת היהודית בבית הספר הוא מנהל לבד ואיש מההורים לא מצטרף אליו ואינו חש בבעייתיות שבהתנהלות המנהלת.

בעקבות הדברים פנתה גם מערכת ערוץ 7 למשרד החינוך לבקשת תגובה. לפי שעה לא הגיעה תגובה שכזו. לכשתגיע נפרסמה במלואה.