שוק ה-PC ממשיך לצלול, אבל יש אופטימיות קלה

גם ברבעון השלישי של 2015 המשיכו מכירות המחשבים לרדת בהשוואה לשנה שעברה, ובאופן משמעותי. אבל יש גם סימני אופטימיות.

דורון רותם שני , ב' בחשון תשע"ו

קניות דרך המחשב - משתלם?
קניות דרך המחשב - משתלם?
Thinkstock

שוק ה-PC ממשיך בירידה. שתי חברות המחקר השיווק הגדולות ציינו ירידות גדולות ברבעון השלישי של השנה.

לפי IDC מדובר בירידה של 10.8% לעומת הרבעון המקביל ב-2014, ולפי גרטנר הירידה היא 7.7%. כך או כך, מכרו כל היצרניות ביחד כ-7 מליון יחידות פחות במונחים של שנה לשנה.

הסיבה העיקרית לפי החברות היא ההשקה של Windows 10 דווקא. מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט מחולקת כזכור כשדרוג חינמי. מכיוון שכך, בעלי מחשבים רבים העדיפו להתקין אותה על החומרה הקיימת אצלם במקום לשדרג אותה.

אבל Windows 10 היא גם הסיבה שבגללה מעריכות החברות שתהיה התאוששות במכירות בקרוב, ואפילו כבר ברבעון הרביעי של 2015. הסיבה נעוצה גם בהשקת המעבדים החדשים של אינטל: הדור השישי של מעבדי ה-Core, או Skylake. השילוב הזה יוביל להשקות יחסית רבות של מחשבים שאמורים להיות יותר נוחים לשימוש ולספק חוויה טובה יותר למשתמשים.

סיבה אחרת לאופטימיות היא סקר שערכה גרטנר וממנו עולה שכ-50% מהצרכנים שוקלים רכישת מחשב חדש בשנה הקרובה. רק 21% אמרו שהם שוקלים רכישת טאבלט.

ארבע החברות המובילות, לנובו, HP, דל ואפל שמרו על מעמדן. הירידות במכירות של חברות אלו היו קלות מול הממוצע הכולל של השוק, כשלפי גרטנר אפל ודל אף רשמו עליות קלות. עם זאת, כבר במקרה של אייסר, החברה החמישית בגודלה בשוק, נרשמה ירידה גדולה של 20-25%. שאר החברות, לפי IDC, איבדו בממוצע כ-20% מהמכירות שלהן.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il