דרישה אירופית להשבת רכוש יהודי מהשואה

חברי פרלמנט אירופי מ-18 מדינות דורשים להשיב ליהודים רכוש שנבזז בתקופת השואה. 'אחרי 70 שנה יש להשיב את הביזה הגדולה בהיסטוריה'.

שמעון כהן , ב' בחשון תשע"ו

אוושויץ שואה מחנה ריכוז
אוושויץ שואה מחנה ריכוז
Thinkstock

חברים בפרלמנט האירופי מ-18 מדינות מבקשים במכתב ששיגרו לנשיא הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ, להפנות את תשומת הלב של הפרלמנט האירופי לנושא השבת רכוש מתקופת השואה, וציינו שלאחר 70 שנה מאז תום מלחמת העולם השנייה יש צורך בפתרון.

שלושים ושישה חברי הפרלמנט האירופי המגיעים מבלגיה, קרואטיה, צ'כיה, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, צרפת, גרמניה, הונגריה, ליטא, לוקסמבורג, הולנד, פורטוגל, רומניה, סלובקיה, ספרד, שוודיה ובריטניה, חתמו על מכתב תמיכה בניצולי שואה, והדגישו כי חברי פרלמנט אירופיים "נושאים באחריות מוסרית לקידום תהליך השבת רכוש שנלקח שלא בצדק בתקופת השואה ולאחריה, כמו גם לפעול למען רווחתם של ניצולי שואה וזיכרון השואה".

הקואליציה שהוקמה באחרונה להובלת המהלך להשבת רכוש יהודי, קואליציה בה חברים חברי הפרלמנט האירופי, הזרוע המחוקקת של האיחוד האירופי, מכונה - הברית האירופית למען ניצולי השואה.

גונאר הוקמארק השוודי, המכהן כיו"ר הארגון, אמר לאחר החתימה: "עמיתיי ואני גאים להוביל את הקואליציה הזאת כדי להבטיח כי הפרלמנט האירופי יתמקד עכשיו בפתרון בעיות המשפיעות על קורבנות השואה. אנו מצפים מהפרלמנט האירופי לתת תשומת לב רבה יותר לנושא זה."

גדעון טיילור, יו"ר ועדת התפעול של איל"ר, הארגון היהודי עולמי להשבת רכוש שעומד מאחורי היוזמה, מברך על הקריאה ואומר: אנו מעריכים את התמיכה האירופית רחבת ההיקף בסוגיות שעדיין פתוחות מתקופת השואה". עוד הוסיף ואמר טיילור כי "אנחנו מצפים מחברי הפרלמנט האירופי מקימי הברית האירופית למען ניצולי השואה, להמשיך ולגלות מנהיגות ולהביא לתוצאות משמעותיות למען ניצולי השואה".

באיל"ר מציינים כי חברי הפרלמנט האירופי שחתמו על המכתב לנשיא שולץ , מייצגים מגוון רחב של קבוצות פוליטיות, כולל: ברית הליברלים והדמוקרטים למען אירופה (ALDE) . קבוצת האירופאים השמרנים והרפורמיסטים.ECR) ), מפלגת העם אירופאי(EPP), הירוקים והברית המתקדמת של סוציאליסטים ודמוקרטים (S & D).

הארגון מגדיר את ביזת הרכוש בבעלות יהודית בתקופת השואה היא כ"כנראה הגניבה הגדולה ביותר בהיסטוריה האנושית". אנשי הארגון מציינים כי ביזה זו הייתה במוקד מאמצי המלחמה של הנאצים. "ברחבי אירופה, מצויים כיום מספר רב של נכסים שהיו בבעלות יהודית ושהוחרמו על ידי הנאצים והולאמו על ידי ממשלות קומוניסטית ועדיין לא הושבו ולא שולם בעדם כל פיצוי לבעלים החוקיים או יורשיהם. יתר על כן, ישנן מספר המדינות שאישרו את "הצהרת טרזין 2009 על נכסים מתקופת שואה ונושאים הקשורים" ואולם לא התייחסו באופן מלא לתהליך השבת רכוש יהודי קהילתי, פרטי ו/או רכוש ללא יורשים".

הצהרת טרזין, שאושרה על ידי 47 מדינות, ובהם חברים רבים באיחוד האירופי, מאשרת כי "ההגנה על זכויות קניין היא מרכיב חיוני של חברה דמוקרטית ושלטון החוק" ההצהרה גם מכירה "בחשיבות של השבת הרכוש או פיצוי עבור הפקעת רכוש בהקשר לתקופת השואה בין השנים 1933-1945 "

הצהרת טרזין קובעת כי "קיימת חשיבות רבה להשבת נכסי נדל"ן קהילתיים ודתיים למטרת שיקום ופיתוח החיים היהודיים, וזאת על מנת להבטיח את עתיד הקהילות, התמיכה בניצולי שואה נצרכים, ושימור המורשת היהודית".

מוניקה פלסיקובה-בנובה הסלובקית המכהנת כיו"ר משותפת של הברית האירופית למען ניצולי השואה, אומרת "עלינו להתחייב, הן כמדינות והן כפורום קולקטיבי של עמים, לעמוד באחריות שלנו לקורבנות השואה. כמדינות דמוקרטיות, חיוני שאנחנו נפעל למען צדק לאלה שסבלו ואיבדו כל כך הרבה."