מה עומד מאחורי קמפיין "פינוי המאחזים"?

מודעות שפורסמו בעיתוני השבוע שעבר, בהן נכתב "מפנים את המאחזים – שומרים על ירושלים", עוררו סערה. כעת נחשפים יוזמי הקמפיין.

שלמה פיוטרקובסקי , ב' בחשון תשע"ו

מאחזים רגבים E1 מבנים פלסטינים
מאחזים רגבים E1 מבנים פלסטינים
רגבים

בסוף השבוע שעבר פקדה את הרשתות החברתיות "סערה זוטא" בעקבות מודעות שפורסמו בכמה מכלי התקשורת המגזריים ובתוכם גם העיתון "בשבע".

במודעות נכתב "מפנים את המאחזים – שומרים על ירושלים" ו-" עוצרים את הבניה בשטח E1".

המודעות עוררו תהיות ואף מתקפות על כמה מעורכי ומנהלי כלי התקשורת, אשר ביקשו מהפונים להמתין שבוע. המודעות קראו לפינוי המאחזים הבלתי חוקיים ביהודה ושומרון, אך מעבר לסיסמא, אף גוף לא היה חתום עליהן.

היום (חמישי) נחשף כי הגוף העומד מאחורי המודעות הללו הוא "פורום עוטף ירושלים". מדובר בגוף חדש שהוקם לאחרונה ואשר מאגד תחתיו את הישובים הסמוכים לכביש ירושלים- ים המלח.

לדברי מנהלי הקמפיין, מטרת הקמפיין היא להעלות מודעות להשתלטות הבדואים על הכביש המוביל לירושלים, בעידוד הרשות הפלשתינית ובסיוע האיחוד האירופי. יוזמי הקמפיין מתכוונים לדרוש באמצעותו מראש הממשלה ומשר הביטחון לאכוף את החוק ולקדם החלטת ממשלה לקיבוע הבדואים בישוב יעודי. בסוף השבוע הנוכחי הקמפיין יחשף במלואו. חלקן השני של המודעות יתפרסם בעיתונות המגזרית, והן ילוו גם בפרסום מודעות בעיתונות הכללית.

בפורום זיההו במהלך השנים האחרונות עלייה משמעותית מאוד במספר המאחזים הבדואיים במרחב גוש אדומים והאזורים הסמוכים לו. בניגוד לתדמית המקובלת של הנוודים הבדואים, במקרה הזה לא מדובר במאהלים עראיים אלא בהתיישבות שהולכת ומקבלת צורה של התיישבות קבע.

פעולות מסודרות ומוכוונות שמבצעת הרשות הפלשתינית, ואשר ממומנות הן על ידי הרשות ובמידה רבה על ידי האיחוד האירופי, הביאו להקמה של נקודות התיישבות חדשות רבות במרחב שבין ירושלים לים המלח. כל מי שיקח את רכבו ויסע בכביש המוביל משכונת פסגת זאב שבצפון-מזרח ירושלים לכיוון אזור התעשייה במישור אדומים, יוכל להבחין מהכביש, ללא כל מאמץ, בקראווילות המוקמות בכל מקום. מדובר במבני קבע שחלק ניכר מהם אף נושא את סמל האיחוד האירופי שמממן כאמור את הבניה. בניה דומה מתבצעת בכמויות גדולות מאוד גם סמוך לחלקו המזרחי של כביש מספר 1, הכביש שמחבר בין ירושלים לים המלח, ומהווה למעשה את המסדרון המזרחי של ירושלים.

ספירה שערכו סיירים מטעם הפורום גילתה כי בתחומי "גוש אדומים" לבדו הוקמו בשנים האחרונות 87 מבני קבע בכפרים הבדואיים החדשים והבלתי חוקיים. במרחב כולו, מאזור צפון ים המלח ועד לפאתי ירושלים, הוקמו קרוב ל-700 מבנים שכאלו. המבנים הוקמו כולם בניגוד לחוק, וחלק ניכר מהם במקומות שבהם לא ניתן כלל לבנות באופן חוקי, עקב הקרבה לכביש הראשי. למרות זאת גורמי האכיפה האמונים על הנושא אינם פועלים באופן מספיק על מנת להביא לחיסולה של התופעה, אשר ממשיכה להתרחב גם בימים אלו.