לראשונה: קרי נוזף באבו-מאזן

בראיון לרשת הרדיו הציבורית בארה"ב נזף מזכיר המדינה האמריקני ביושב ראש הרשות הפלסטינית, בפעם הראשונה מאז תחילת גל הטרור.

ניצן קידר , ג' בחשון תשע"ו

ג'ון קרי ואבו מאזן
ג'ון קרי ואבו מאזן
פלאש 90

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי דורש מיושב ראש הרשות אבו מאזן בפעם הראשונה מאז החל גל הטרור הנוכחי, להפסיק את ההסתה ולגנות באופן ברור וחד את הפיגועים.

בראיון לרשת הרדיו הציבורית בארה"ב, הבהיר קרי כי "אין תירוץ לאלימות. לא משנה עד כמה גדול התסכול, והוא ודאי לא יכול לשמש סיבה למעשי טרור ופיגועים".

"הנשיא עבאס חייב לא לעסוק בהסתה, שלעתים כך נראה, קולו נשמע מעודד אותה. המציאות הזו חייבת להשתנות. הוא חייב לגנות כל מעשה אלימות, באופן חד, ובקול רם וברור", אמר קרי למראיין סטיב אינסקיפ.

קרי הוסיף כי הוא מתכוון לנסוע בימים הקרובים למזרח התיכון, כשהמטרה העליונה היא לקיים פגישת פסגה בחסות ירדן וארה"ב, בה יטלו חלק גם ראש הממשלה נתניהו, שכבר הביע את הסכמתו להשתתף, ויושב ראש הרשות אבו מאזן, שטרם התייחס לעניין.

חשוב להזכיר שהנזיפה של קרי לאבו מאזן הגיעה אחרי מסיבת עיתונאים חריפה בה האשים נתניהו את אבו מאזן כי הוא "מסית ושקרן".

קרי גם שומע לא מעט ביקורת פנימית. הסנאטור הרפובליקני טוד קרוז קרא לו להתפטר בשל ההתבטאויות האחרונות של דוברי מחלקת המדינה נגד ישראל, התבטאויות שעליהן התנצלו הדוברים והביכו מאוד את קרי ובכירי משרדו.

"קרי וצוותו הוכיחו שהם אינם ראויים להחזיק בעמדה בה הם נמצאים. הדוברים של קרי חייבים להתנצל פומבית בפני ישראל, והמזכיר עצמו צריך להוכיח אותם ולהתכחש לדברים הנוראיים ולהאשמות כאילו ישראל אשמה בגל הטרור", אמר קרוז.

"ממשל אובמה הוא העוין ביותר שראינו כלפי עם ישראל בהיסטוריה של האומה שלנו", הוסיף הסנאטור הרפובליקני.