הרמטכ"ל האמריקני: היחסים הצבאיים נשארו חזקים

הרמטכ"ל האמריקני ציין בפתח פגישתו עם יעלון, "ישראל היא המדינה הראשונה שהגעתי לבקר בה".

חזקי ברוך , ה' בחשון תשע"ו

יעלון והרמטכ"ל האמריקני
יעלון והרמטכ"ל האמריקני
צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אירח הבוקר (ראשון) בלשכתו בקריה בתל אביב את הרמטכ"ל האמריקני הגנרל ג'וזף דאנפורד, שהגיע לביקור בישראל כאורחו של הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט.

במהלך הפגישה דנו השניים בהמשך חיזוק הקשרים בין מערכות הביטחון של ארצות הברית וישראל, ובסוגיות אסטרטגיות באזור. בפגישה השתתף גם הרמטכ"ל איזנקוט.

יעלון אמר לאורחו, "אנו רואים את יחסינו כאסטרטגיים, והייתי אף אומר כאבן פינה בביטחוננו הלאומי. אנו מעריכים את המחויבות ושיתוף הפעולה בין ממסדי הביטחון. בין משרד הביטחון לפנטגון, בין צבא ארצות הברית לצה"ל, וגם בין סוכנויות המודיעין. אנו מאמינים שעלינו להיות 'באותו העמוד' בכל הנוגע להתפתחויות במזרח התיכון. במצב הנוכחי במזרח התיכון, כפי שאנו רואים אותו, הדבר הקבוע היחיד הוא השינוי, והגורם היחידי היציב הוא חוסר היציבות".

יעלון התייחס למצב במזרח התיכון וציין, "אנו חוזים כעת בקריסת מדינת הלאום והאיומים שאנו חווים מגיעים לפתחנו ממגוון ארגונים הקשורים עם הג'יהאד העולמי כמו דאעש או ג'בהאת אל-נוסרא, אל-קעידה וארגונים נוספים הנתמכים על ידי איראן".

לדבריו, "איראן, לצערנו, היא המחוללת והתורמת לחוסר היציבות במזרח התיכון. אין לנו גבול עם איראן או מחלוקת טריטוריאלית, אבל המשטר האיראני חותר נגדנו, ואינו מתכוון להפוך את עורו. הוא יוסיף להיות המחולל המרכזי לטרור באזור, ונגדנו הוא ימשיך לנסות להפעיל טרור מרמת הגולן. אפשר למצוא את טביעות האצבע האיראניות בכל מקום בו יש טרור במזרח התיכון. הם חותרים להגמוניה אזורית ולהפצת המהפכה.

יעלון קשר בין פעילות איראן לגל הטרור ואמר, "האיראנים מנסים גם להבעיר את יהודה ושומרון באמצעות מימון של טרור. בשבועות אחרונים ישראל עומדת לפני גל טרור נוסף, הפעם, על ידי צעירים פלסטינאים, שהוסתו ונדחפו לדקירת ישראלים כמגמה. אנו פועלים נגד איום זה. אנו פועלים במלוא יכולותינו בכדי להביס את הטרור הזה כפי שעשינו בעבר. אני מאמין שארצות הברית וישראל, בכל הקשור לטרור במזרח התיכון - אני מאמין שאנחנו ננצח, על פי הידע וההבנה בנוגע קשר העמוק בין שתי המדינות שלנו".

גנרל דנפורד השיב ליעלון, "תודה רבה, שר הביטחון. כפי שאתה יודע, אני רק בתחילת דרכי בכהונתי בתפקידי החדש. זהו ביקורי הראשון בתפקיד מחוץ לארצות הברית, וישראל היא המדינה הראשונה שהגעתי לבקר בה. דיברת על היחסים המיוחדים בין ארצות הברית וישראל, ואני מכיר את היחסים אלו. היחסים הצבאיים בין המדינות שאנו נהנים מהם, הם הבסיס של היחסים האלו".

"אני מודע לכך שהיו עליות ומורדות במערכת היחסים המשפחתיים, אבל היחסים הצבאיים נשארו חזקים, זה מעולם לא השתנה. אני מבקש לומר לך היום, כי בכוונתי המלאה, בזמן שאני בתפקידי, שמערכת יחסים תמשיך להיות חזקה. אני מסכים איתך שהאתגרים שאנו מתמודדים איתם, אנו מתמודדים איתם ביחד. יש לי את אותו ביטחון, שגם לך יש, שבסופו של הדבר ידנו תהיה על העליונה. זה יהיה בזכות הרבה עבודה קשה, תכנון משולב רב והבנה משותפת", הוסיף.