הבית בוער?

ענף הבניה בבלבול בעקבות התערערות המצב הבטחוני, הפעולות הנחרצות נגד תופעת השוהים הבלתי חוקיים וההגבלות על העובדים הפלסטינים.

נחמן שפירא, נופים , ו' בחשון תשע"ו

לכידת שב"חים. ארכיון
לכידת שב"חים. ארכיון
פלאש 90

התערערות המצב הביטחוני והביקורים של משטרת ישראל באתרי הבנייה בחיפוש אחר שוהים בלתי חוקיים הכניסו את ענף הנדל"ן לבלבול.

האם אנו לקראת משבר ובריחה של קונים, או שהיעדר הפלשתינים מהפיגומים יתרום בסופו של דבר דווקא לעליות מחירים?

המצב הביטחוני הרעוע הפתיע את הקבלנים, שציפו להמשך שבירת שיאי המכירות שנרשמו בחודשים האחרונים, על רקע התמהמהות הפתרונות המוצעים מאת הממשלה לפתרון משבר יוקר הדיור.

רוב חברות הנדל"ן אינן רוצות לפי שעה לשדר לחץ ולהלחיץ את הקונים. הן מקפידות לשדר עסקים כרגיל וטוענות כי המצב באתרי הבנייה ובמרכזי המכירות נמשך כסדרו ולא מורגש שינוי משמעותי בענף כתוצאה מהמצב. עם זאת, משיחות שערכנו עם קבלנים ויזמים בתחום, הם מספרים על המתח הגובר והחשש בענף מהתמשכות המצב הביטחוני הנוכחי. חידוד נהלי אבטחה, הקפדה על ערנות, נשיאת נשק ע"י חלק מהעובדים הישראליים ומניעת חיכוך בינם לבין העובדים הפלשתינים הם רק חלק מהסיפורים ששמענו מאת הקבלנים על המצב המתוח בכל הארץ.

 טווח קצר בלבד

מספר המועסקים בענף הבנייה בישראל עומד כיום על כ-235 אלף איש. על פי נתוני משרד הבינוי בישראל כולה מועסקים היום בתחום הנדל"ן 51,300 פלשתינים מהשטחים, כאשר 37,500 מתוכם עובדים בתחומי הקו הירוק. עוד עשרות אלפים הם כמובן עובדים ערבים ישראלים.

נתוני המשרד נופים

אייל ינאי, מנכ"ל חברת בי.די.אי, מציין כי בשנים האחרונות חל גידול משמעותי במספר עובדי השטחים המועסקים בענף הבנייה בישראל. ממשלת ישראל העדיפה לצמצם את מספרם של העובדים הזרים למינימום ולהגדיל את מספר עובדי השטחים. כעת, במידה ויוטל סגר ארוך או שקבלנים יעדיפו שלא להעסיק עובדים פלשתינים, ייתכן מאוד שנראה תופעה של איחור במסירת דירות חדשות, עיכוב בעלייה עם פרויקטים חדשים וכן עלייה בשכר העבודה לפועלים זרים או ישראלים - שעלולה להתגלגל על רוכשי הדירות. 


עו"ד חיים מסילתי: "ביישובים ביהודה ושומרון אני מאמין שהביקושים צונחים שכן החיכוך חזק יותר. העדנה לה זכו השיווקים תיפסק לדעתי לפרק זמן די ארוך. אנחנו כבר מדברים על דחייה של שלושה חודשים במסירת דירות, מכיוון שמעבר לפועלי הבניין מדובר גם בדחיות צפויות מצד ספקי דלתות, אלומיניום וכו', שתלויים בפועלים הללו"

"לצערי אנחנו למודי ניסיון וענף הנדל"ן יודע לצלוח תקופות כאלה", מדגיש חיים פייגלין, מנכ"ל צמח המרמן, "בטווח הקצר יכול להיות שתהיה ירידה נקודתית בביקושים כי רוכשי דירות ידחו  את ההחלטה שלהם. גם בצד ההיצע עלולה להיות ירידה מכיוון שחברות בנייה אולי יעכבו פתיחה של פרויקטים חדשים, הן בגלל ירידה בביקושים והן בגלל קשיים בביצוע".

לעומתו, מעריך שייקה נפחא, סמנכ"ל חברת אפי קפיטל, כי המצב בשטח תלוי באזור, למרות התפשטות גל הטרור לרחבי הארץ. "אנשים בירושלים אומרים שהם מעדיפים לחכות עד שיירגע המצב הביטחוני ואז יחזרו להתעסק עם דירות. מנגד, באזורים שקטים שוק הנדל"ן עובד כרגיל. ברוב המקומות בארץ אנשים עדיין מסתובבים כרגיל ואין שינוי בתנועה במשרדי המכירות. אנשים ממשיכים לקנות ועולם כמנהגו נוהג".

"המצב הביטחוני מזכיר לציבור שמגורים בעיר מעורבת ובאזורי החיכוך יכולים להיות נפיצים בתקופות מסוימות", כך מציין שמאי המקרקעין, עו"ד חיים מסילתי, "תזכורת זו מורידה את הביקושים, אך לטווח הקצר בלבד. ביישובים ביהודה ושומרון אני מאמין שהביקושים צונחים שכן החיכוך חזק יותר. העדנה לה זכו שיווקים בחלק מיישובי יו"ש תיפסק לדעתי לפרק זמן די ארוך".

עפרה חדד, סמנכ"לית חברת יורו ישראל, מסבירה כי הם כבר נערכים להתמודדות עם המצב. "כבר היום אנחנו יודעים שהמצב הביטחוני ייתן את אותותיו, ותהיה לו השפעה על לוחות הזמנים. הפועלים שמגיעים לעבוד חוששים לעבוד עד מאוחר, ויש פועלים רבים עם אישור עבודה שחוששים לצאת לעבוד ולהיכנס לעימותים גם אם הם בסדר לחלוטין. זה משפיע על קצב העבודה ועל איכותה. נכון להיום, אנחנו כבר מדברים על דחייה של שלושה חודשים במסירת דירות, מכיוון שמעבר לפועלי הבניין מדובר גם בדחיות צפויות מצד ספקי דלתות, אלומיניום וכו', שגם הם תלויים בפועלים הללו וצריכים לדחות הרכבות".

ערן רולס, יו"ר מרכז הבנייה הישראלי, טוען כי "כרגע מדובר בהשפעה שולית". לדבריו, "כל שבוע של גל טרור יביא לעיכוב של שבוע במסירת הדירות, ואני מעריך שהעיכוב המדובר ישפיע על בערך 10,000 דירות. להערכתי לא תהיה למצב השפעה על מחירי הדירות". תמיר לולו, סמנכ"ל השיווק של חברת מ.אביב הירושלמית, מסביר כי "המצב הביטחוני אינו משפיע עלינו בירושלים. הירושלמים מורגלים לתקופות מתוחות וקשות מבחינה ביטחונית ולכן השגרה עפ"י רוב נמשכת". לדבריו, אין ירידה בהתעניינות בפרויקטים השונים, "ומי שמחפש לרכוש דירה ממוקד מטרה ואינו מושפע מהמצב הביטחוני. בשלב זה אין צפי לעיכוב בבניה ובמסירת הדירות שכן מדובר בתקופה קצרה יחסית שנקווה שתסתיים בקרוב ולא תגרום נזקים נוספים מעבר לאלה הקיימים".

ישראל זעירא, מנכ"ל חברת הנדל"ן באמונה, טוען לאינתיפאדה שקטה בתחום הנדל"ן. לדבריו יש לשמור על ריבונות ישראלית על שטחי מדינת ישראל בתחומי הקו הירוק ומעבר לו, גם משום שיש לכך חשיבות כלכלית. לדברי זעירא, "בשעה שחברות נדל"ן בונות את הארץ, מתחת לפני השטח פועלים בעלי אינטרסים ערבים-ישראלים במטרה לסכל בנייה יהודית. המדינה צריכה להציב גבולות גם בנושא הזה. מי שרוצה לדבר על ריבונות ישראלית צריך לדבר על תהליך שבו שולחים עשרות אלפי משפחות לגור ביהודה, שומרון בנגב ובגליל. על המדינה להילחם על ההתיישבות. צמצום שטחי ההתיישבות, הקפאת בנייה, או היענות לעתירות ודרישות של ערבים ישראלים הטוענים לבעלות על הקרקע – הם אחד הגורמים המעכבים פיתוח וגורמים לעלייה במחירי הדירות".

מתח וחשש באתרים 

נתוני התאחדות בוני הארץ מצביעים על ירידה של 14% בכניסת עובדים פלשתינים לישראל. מדובר בכ-5,000 עובדים. התאחדות בוני הארץ מעריכה גם היא שמחסור בעובדים הפלסטינאים יגרור להאטת העבודה בפרויקטים, ולכן הקבלנים דורשים מהממשלה לפעול לאלתר להבאת עוד עובדים זרים, כפי שהוחלט רק בשבועות האחרונים (20 אלף פועלים סינים בפעימה הראשונה).

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אליאב בן שמעון קרא השבוע לממשלה לפעול במהירות להבאת העובדים הזרים. לדבריו, "מניסיון עבר, לצערנו לאירועי הטרור יכולות להיות השלכות שליליות ישירות על ענף הבנייה ואלו יוצרים תחושת אי ודאות לאור התלות וההסתמכות על עובדים פלשתינים בכל הקשור לעבודות הרטובות בענף, מה שגורם לנזקים בלתי הפיכים למאמצי הממשלה וצעדיה לטיפול בשוק הדיור והבנייה בכלל, נזקים לעוסקים בענף ולציבור רוכשי הדירות. על מנת לתת מענה לתחושת אי הוודאות ההולכת וגוברת ולהקטין את התלות בעובדים הפלשתינים בעת זו, אנו פונים לממשלה בבקשה דחופה להנחות את הגורמים הרלבנטיים לפעול באופן מידי ליישום החלטת הממשלה לגיוסם של 20,000 עובדים מסין לענף הבנייה ולהוציא את ההחלטה אל הפועל".

שמעון ברון, סמנכ"ל השקעות בחברת הנדל"ן אבני דרך, קורא להפוך את עידוד ההצטרפות לענף הבנייה בקרב הישראליים לחלק מרכזי במדיניות הממשלה. לדבריו, "אם המצב הביטחוני יימשך צפוי מחסור בפועלים. הייתי שמח אילו היה בארץ כוח עבודה יהודי מקצועי ומיומן, כך שלא נהיה תלויים במצב הביטחוני. כמו כן הוא טוען כי טרם מורגש שינוי בתנועת הקונים, אך אם גל הטרור ימשיך, צפויות לכך השפעות פסיכולוגיות, שיובילו לירידה בהתעניינות כמו במהלך מבצע צוק איתן". לעומתו, ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, טוען שהפיתרון צריך להיות מיידי, תהא העלות אשר תהא. "המצב הביטחוני הרעוע מהווה לצערי סכנה ממשית ליציבות ענף הבנייה, שגם ככה סובל קשות מעיוות מבני ותלות מוגזמת ביותר בכוח העבודה מהשטחים. מצב של סגר אפילו חלקי, אי הגעה של מקצת העובדים, שלא לדבר על חלקם הגדול, עלול לפגוע בקידום פרויקטים, ליקר מאוד עלויות לקבלנים ויזמים, ולהכניס חוסר בטחון ואנדרלמוסיה לשוק.  אסור לשכוח גם שענף הנדל"ן מהווה אינדיקציה ליציבות המשק כולו וב-67 שנות המדינה היו מספר משברים ומצבים של מיתון עמוק שכולם החלו בהאטה בענף הנדל"ן. צריך לפעול למנוע חלילה מצב שכזה וכמה שמוקדם ייטב".

לא מעוניינים בשיפוצניקים ערבים  

גל הטרור שפוקד את מדינת ישראל בשבועות האחרונים משפיע גם על ענף השיפוצים, עם התנגדות של לקוחות להכניס לביתם שיפוצניקים ערבים. קבלני שיפוצים מוצאים את עצמם מול דרישות של לקוחות רבים שלא להכניס ערבים לדירה. בשיפוץ דירה נעשה כמובן שימוש בכלי עבודה דוגמת מברגים, סכינים וכו', שגורמים לבעלי דירות רבים לפחד להכניס ערבים לביתם.

 בהתאחדות קבלני השיפוצים מציינים שמדובר במיוחד בדירות שבהן הלקוחות המשפצים ממשיכים לגור בדירה. לדבריו, הפעם ניתן לראות שגם הערבים הישראליים נכנסו לרשימה השחורה. בהתאחדות קבלני השיפוצים מציינים שמתוך כ-37,000 פועלים פלשתינים רק 20% הגיעו השבוע לעבודה. עוד מציינים בהתאחדות כי למרות שהפחד הוא במיוחד מפועלים פלשתינים, יש קבלני שיפוצים שביקשו מפועלים ערבים ישראליים להימנע מלהגיע לעבודה בשלב זה עד יעבור זעם, ואכן רבים מהם נמנעו מלהגיע לעבודה.

לדברי ערן סיב יו״ר התאחדות קבלני השיפוצים, ״אנחנו מבקשים דבר אחד - יציבות בענף. כל זעזוע כזה או אחר גורם לאנשים לא לשפץ את ביתם ולנו זה גורם למיתון ולפגיעה משמעותית בפרנסה. אנו מבינים את החשש של הלקוחות, ומקווים שהשגרה תחזור במהרה״.