מ"מ המפכ"ל: נעצור מאות ערבים ממזרח ירושלים

ניצב בנצי סאו מבהיר כי המשטרה מגבירה את פעילותה נגד המסיתים, לצד עיבוי משמעותי של הכוחות בכל רחבי הארץ.

ניצן קידר , ז' בחשון תשע"ו

בנצי סאו
בנצי סאו
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב בנצי סאו מעריך כי בימים הקרובים יהיו באיזור ירושלים מאות עצורים ערבים החשודים בניסיונות לפגוע בכוחות הביטחון ולהפר את הסדר.

"החל מהבוקר הוספנו למחוז ירושלים שישה צוותי חקירה מיוחדים. לקחנו מכל מחוז סגן ניצב עם חוקרים מהמחוז והוא עלה לירושלים. 6 צוותי חקירה מיוחדים שפועלים בירושלים בתיאום עם השב"כ, מחלק המיעוטים של ימ"ר ירושלים", אמר סאו.

בתדרוך לעיתונאים הוסיף כי "במהלך השבוע הקרוב ייעצרו מאות מתושבי מזרח י-ם בחשד למעורבות בהפרות סדר, ידויי אבנים ובקבוקי תבעירה או כוונה לבצע פיגועים. אנו מרכזים מאמץ של עשרה ימים, אותם מאות חשודים יובאו לחקירה ,נמצא איתם את החקירה, יוגשו כתבי אישום ויושמו במעצר".

במקביל מציין סאו שהוקם גוף מיוחד שחוקר את מרחב הסייבר לא רק אל מול האיומים בחברה הישראלית יהודית אלא גם התבטאויות של הסתה בחברה הערבית.

מ"מ המפכ"ל סיפר כי מורגשת ירידה משמעותית בכמות ידויי האבנים ובקבוקי התבערה. "עד לפני כעשרה ימים היו לנו אירועי יידויי אבנים בצירים מרכזיים, אפשר לציין את העובדה שבעשרה ימים האחרונים אין לנו אירועים חריגים וגם אין ניסיונות לחסום את הצירים".

לדבריו, גם במגזר הערבי נוצר שקט יחסי, וקיימת ירידה משמעותית בכמות הפרות הסדר.

סאו סיפר על תיגבור הכוחות, ועל הניסיונות לשלב אמצעים קטלניים פחות בהתמודדות עם הטרור. הוא התייחס לקירות הניידים שהוצבו בשכונת ארמון הנציב וציין כי "מדובר בצורך מבצע. אנחנו אנשי מקצוע. אני לא עוסק בפוליטיקה ואין פה חלוקת ירושלים.

''מבחינת משטרת ישראל זהו צורך מבצעי , הוא הוצג לדרג המבצעי והביטחוני וכך אנו פועלים. איפה שנחשוב שיש מקום להציב אמצעים, אנו נציג בפני הקבינט ובהתאם לאישור הדרג הזה אנו גם נפעל". מ"מ המפכ"ל הוסיף כי חלק מהמחסומים הזמניים זזים על פי הצורך, ולא יישארו במקומם באופן קבוע.

לגבי הפיגוע בבאר שבע, אמר סאו כי טרם נפסלה ההנחה שהיה ירי של יהודים על יהודים באופן מוטעה. "באמצעות איסוף העדויות נקבל החלטה אם יש קבוצה של חשודים ובהתאם לזה אנו נפעל. האירוע בבאר שבע היה מאוד מורכב וקשה. מתחם גדול, סגור, מהשיחות שקיימנו עם השוטרים, השוטרים מעידים על כך שהם חשבו שמקור האש הוא ממקום אחר".