חיילים לא ישתתפו באירועי מיסיון

בעקבות פניית ארגון 'יד לאחים' הודיעה לשכת ראש אכ"א כי יחודדו הנהלים בכל יחידות צה"ל למניעת השתתפות חיילים באירועי מיסיון.

חיים לב , ז' בחשון תשע"ו

חיילים במבצע
חיילים במבצע
צילום: דובר צה"ל

במשרדי 'יד לאחים' התקבל בשבוע האחרון מכתב מלשכת ראש אכ"א המכיל התייחסות פרטנית באשר להשתתפותם של חיילים באירועים מיסיונריים-נוצריים.

הפעילות במישור זה החלה בחג הסוכות תשע"ה. אז השתתפו 300 קצינים וחיילים בודדים מיחידות מובחרות באירוע בעל אופי נוצרי שנערך במתחם ארנה, כשבראשם קצין בדרגת תת-אלוף. מדוגבר בחיילים מחטיבות הצנחנים, גולני, גבעתי ויחידות נוספות. בשיאו של האירוע נשא מיסיונר אמריקאי נאום הטפה מיסיונרי שהוקדש לחיילים באי האירוע.

יד לאחים שיגר אז פניה בהולה ללשכת שר הביטחון והרמטכ"ל בה נתבקשו לבדוק מי אישר את הסעת החיילים מבסיסיהם ובעודם לובשי מדים לערב הטפה מיסיונרי ובעיקר - מי ערב לכך שמעשה כה חמור לא ישוב.

מלשכת הרמטכ"ל איזנקוט, שנכנס באותם ימים לתפקידו, נשלח מסר מרגיע לפיו "המקרה נבדק על ידי המפקדים על מנת למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד".

ביד לאחים המשיכו לעקוב ולפני כחודשיים הגיע מידע מוצק למחלקה להצלה ממיסיון של הארגון כי בחג הסוכות תשע"ו שוב יישלחו חיילים בודדים לכנס דומה.

הרב חנוך גכטמן, מנהל המחלקה שריכז את הטיפול בכנס המיסיונרי ובמניעת השתתפות החיילים בו, פנה מיידית לשלטונות צה"ל, כשהוא מצרף לפנייתו את ההתחייבות הכתובה של לשכת הרמטכ"ל ומבקש הבהרה דחופה. ימים אחדים לפני מועד הכנס קיבל הרב גכטמן שיחת טלפון בה הובהר כי החיילים לא ישתתפו באירוע המדובר.

בנוסף כאמור התקבל בשבוע האחרון מכתב מלשכת ראש אכ"א לארגון, בו מובהר כי יחודדו הנהלים בכלל היחידות הצה"ליות שלא להיענות להזמנות להשתתף באירועים מיסיונריים.