פסימיות אמריקנית לקראת פגישת קרי-נתניהו

שני המנהיגים אמורים להיוועד היום בגרמניה, אבל דוברו של קרי מודה: "אינני יודע מה בדיוק יצא מהשיחות האלה. לא נכתיב פתרונות".

ניצן קידר , ח' בחשון תשע"ו

נתניהו וקרי. פסימיות אמריקנית
נתניהו וקרי. פסימיות אמריקנית
פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא היום לגרמניה ושם יוועד עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ועם הקנצלרית אנגלה מרקל.

מטרתה של מרקל בשיחה, בין היתר, היא להוציא מנתניהו הצהרה ברורה נגד שינוי הסטטוס קוו בהר הבית, ולפעול לשיתוף פעולה ישראלי-ירדני סביב הסוגיה.

מזכיר המדינה, שייפגש בסוף השבוע גם עם אבו מאזן, מעוניין למצוא פיתרון שיעצור את גל הטרור, אבל גם הוא חושב שהפיתרון קשור להר הבית.

"קרי לא דורש לראות את הסטטוס קוו כתוב", הבהיר אחד מדובריו, ג'ון קירבי, הלילה והוסיף: "הוא מאמין שישראל וירדן מחוייבות לכך, ומצדד בחשיבות שהן יתמידו בשמירה עליו".

לדבריו, "מטרת המפגש עם נתניהו היא לדחוף את הצדדים למציאת פיתרון שיפסיק את האלימות. המזכיר מאמין שזה הדבר החשוב ביותר כרגע, ולא רק בגלל המצב הנוכחי, אבל כדי לנסות ולקדם דיאלוג בין הצדדים".

הוא נשאל בתדרוך עיתונאים הלילה, האם ישראל אשמה בהתדרדרות הנוכחית ואמר: "אני גם לא שופט שום צד. כל מקרה ניתן לבחינה באופן עצמאית, ואין שום תירוץ לפגיעה בחפים מפשע".

עם זאת האמריקנים אינם אופטימיים "מה בדיוק יצא מהשיחות, אינני יודע", אומר הדובר, ומציין ש"האמריקנים לא מתכוונים להשיא עצות והמזכיר לא יכתיב פתרונות לראש הממשלה".