הבטום זרהום לא יוכר כנפגע פעולת איבה

המסתנן האריתראי שנורה בפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע נכנס לישראל שלא כדין ולכן חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה אינו חל עליו.

עדו בן פורת , ח' בחשון תשע"ו

תיעוד הפיגוע בתחנה המרכזית
תיעוד הפיגוע בתחנה המרכזית
צילום: מצלמת אבטחה

במוסד לביטוח הלאומי פרסמו אחר הצהריים (רביעי) הודעת הבהרה משותפת עם משרד הביטחון, שבה נאמר כי המסתנן האריתראי הבטום זרהום שנורה במהלך הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע ומת בבית החולים, לא יוכר כנפגע פעולת איבה.

בביטוח הלאומי מסבירים, ''חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה מגדיר נפגע איבה כ-תושב ישראל, אזרח ישראלי ומי שנכנס לארץ כדין. על אף שהאירוע כאירוע מהווה פעולת איבה כהגדרתה בחוק התגמולים, היות ועל-פי המידע הקיים, מדובר במי שנכנס לישראל שלא כדין, החוק אינו חל עליו- ולפיכך לא ניתן להכיר בו במסגרת החוק''.

נציין כי קיימת ועדה בינמשרדית לתשלום פיצויים לפנים משורת הדין לנפגעים על רקע לאומני שחוק התגמולים אינו חל עליהם, והנושא יובא לבחינת הוועדה.

בצהריים דווח כי נתיחת גופתו של המסתנן האריתראי קבעה באופן חד משמעי כי הוא מת כתוצאה מהירי בו ולא מהמכות שקיבל מאזרחים שהיו בתחנה המרכזית בבאר שבע בזמן הפיגוע שאירע שם ביום ראשון האחרון.

אנשי המכון לרפואה משפטית באבו כביר שניתחו את הגופה, הודיעו למשטרה כי על גופתו נמצאו מספר פצעי ירי וסימני אלימות, אך הירי הוא זה שגרם למותו.