מי מנסה להוציא מארה"ב גינוי לנתניהו?

רגע לפני הפגישה בין ראש הממשלה למזכיר המדינה, ניסו כתבים לשכנע את דוברו של קרי לצאת נגד נתניהו. הוא הצליח להתאפק בקושי.

ניצן קידר , ט' בחשון תשע"ו

ג'ון קירבי. התאפק מלצאת נגד ישראל
ג'ון קירבי. התאפק מלצאת נגד ישראל
צילום: מחלקת המדינה האמריקנית

ראש הממשלה בנימין נתניהו יוועד הבוקר (חמישי) בברלין עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. השניים ידונו בדרכים לסיים את גל הטרור הנוכחי.

בסוף השבוע יוועד קרי גם עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן בנושא.

"מזכיר המדינה מתכונן לפגישה עם נתניהו כבר כמה ימים ויש לו רעיונות לדרכים מעשיות להביא את גל האלימות לקיצו", אמר הלילה דוברו ג'ון קירבי.

הכתבים האמריקניים ניסו להעביר את עיקר העיסוק לפני הפגישה להוצאת גינוי רשמי לדברי ראש הממשלה לגבי המופתי של ירושלים חאג' אמין אל-חוסייני.

"ראינו את דברי נתניהו על השואה והמופתי של ירושלים, וכפי שאמרו הנשיא אובמה והמזכיר קרי חשוב מאוד למנוע רטוריקה קשה והאשמות משני הצדדים שיכולות להגביר את האלימות", הסכים קירבי לומר.

הדובר אף ציין, "ראינו דיווחים בעיתונות על דבריו של נתניהו, ואם תקראו אותם תמצאו יותר מרמז לכך שהראיות המדעיות אינן תומכות בדברים שהציג".

עם זאת סירב הדובר להגדיר את דברי ראש הממשלה כמעודדי אלימות, למרות ניסיונות כתבים לכוון את ההצהרה לכך. הכתבים גם ניסו להוציא מהדובר גינוי מפורש לדברי נתניהו, אך הוא סירב לעשות זאת.

"אנחנו לא מתכוונים לבחון כל מילה ומילה שנאמרת. אנחנו רוצים שכולם יקחו כמה צעדים אחורה, ויחשבו לפני שהם מדברים זה על זה", אמר קירבי.

לכתבים שלחצו עליו לגנות את דברי נתניהו ענה: "אני חושב שאתם מנסים להוציא מאיתנו תמיכה ברורה במישהו, וגינוי למישהו אחר וזה לא יקרה".

אחד מכתבי הרשתות הערביות סיפר על ערבים שנהרגו ב"חברון הכבושה בגדה המערבית" כשהוא מתכוון למחבלים שביצעו פיגוע וחוסלו, ושאל את הדובר אם אין כאן שימוש ישראלי מופרז בכוח.

כאן כבר לא התאפק דובר מחלקת המדינה ואמר: "אנחנו מודעים לדיווחים כאלה, והם גורמים לנו עצב רב. אנחנו מגנים את כל מעשי האלימות, משני הצדדים, אלו מעשים מכוונים נגד אנשים חפים מפשע".

הוא נשאל אם מדובר בתחילתו של דיאלוג חדש בניסיון לקדם את תהליך השלום והבהיר: "אני מעדיף להגדיר זאת כהמשך של שיחות, שקיים המזכיר לאורך כל הזמן עם מנהיגים באזור כולל נתניהו".

כזכור, קירבי מעד בלשונו מספר פעמים בשבוע שעבר והאשים את ישראל במספר האשמות, תוך שהוא מאמץ את הגישה הפלסטינית, אך נאלץ להתנצל בפומבי פעם אחר פעם.