"העולם צריך לומר לאבו מאזן: הפסק לשקר"

ראש ממשלה בנימין נתניהו נועד עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בברלין. בפתח הפגישה הצהיר: "הקהילה הבינלאומית צריכה להתערב"

ניצן קידר , ט' בחשון תשע"ו

נתניהו וקרי. הבוקר
נתניהו וקרי. הבוקר
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

בברלין נועדים בשעה זו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, ועוסקים בדרכים להרגעת גל הטרור הנוכחי.

נתניהו אמר לקרי בפתח הפגישה כי לאבו מאזן חלק מרכזי בהסתה. "אתמול היה יום קשה עם ארבעה פיגועי טרור. אין ספק שגל הפיגועים הזה מונע ישירות על ידי ההסתה. הסתה מצד החמאס, מצד התנועה האסלאמית, והסתה, ואני מצטער לומר זאת, גם מצד יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן".

ראש הממשלה הוסיף כי הגיע הזמן לפעולה של העולם. "אני חושב שהגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תאמר באופן ברור לנשיא עבאס: הפסק להפיץ שקרים על ישראל. השקרים שלך שישראל רוצה לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית, שישראל רוצה להרוס את המסגד אל-אקצה ושקרים שישראל מבצעת טבח בפלסטינים. הכל זה שקר גדול".

"אנחנו אלה שמגינים על המקומות הקדושים, אנחנו אלה שמחוייבים לסטטוס קוו, ואנחנו גם פועלים כדי להגן על אזרחינו, ככל דמוקרטיה שהיתה נתקלת בהסתה שכזו והתקפות בלתי פוסקות על האזרחים", הצהיר נתניהו.

הוא הוסיף כי "כדי ליצור תקווה, אנחנו צריכים לעצור את הטרור. כדי לעצור את הטרור, אנחנו צריכים להפסיק את ההסתה. אני חושב שהגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תאמר לנשיא עבאס: עצור את ההסתה, וקח אחריות על דבריך ומעשיך".

כזכור, ראש הממשלה העביר לפני הפגישה בערוצים דיפלומטיים מסר חד וברור לאמריקנים לפיו אין מה לדבר בשלב זה על המגעים המדיניים, במיוחד לאור הפיגועים הנמשכים וההסתה מן הצד הפלסטיני.

למרות זאת, מזכיר המדינה  ג'ון קרי אמר לנתניהו כי אחת ממטרות המפגש היא למצוא דרך לחדש את המשא ומתן המדיני.

"חייבים להפסיק את ההסתה והאלימות. צריך למצוא את הדרך לבנות את האפשרות, שלא קיימת כיום, להניע מחדש את תהליך השלום. היום, אנחנו יכולים לפעול לשם כך. אנחנו מכירים היטב, ובשיחה הזו אני מאמין שנצליח למצוא את הדרך", דברי קרי.

בהמשך היום ייפגש נתניהו גם עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, וגם בפגישה הזו יעסקו השניים בדרכים להרגעת המתיחות הנוכחית.