נשמע מצוין, גרסת נתניהו

שתי התבטאויות פזיזות של ראש הממשלה השבוע, חשפו נתון שקיים כבר זמן רב – נתניהו מדבר בשפה אחת לימין, באחרת לשמאל ובשלישית לעולם

ניצן קידר , ט' בחשון תשע"ו

נתניהו
נתניהו
צילום: Yonatan Sindel Flash90

נאום אחד בפני הקונגרס הציוני, שהיה אמור להיות שגרתי משעמם, הפך לראש הממשלה בנימין נתניהו את כל השבוע למרתון של ניסיונות להסביר את דבריו, שלא ממש הוצאו מהקשרם, אלא פשוט נזקקו ללא מעט פרשנות אישית שלו ושל אנשיו.

זה החל בעניין אומלל מאוד כלפי הציבור התומך בו, זה המתגורר בהתיישבות. ראש הממשלה ניסה להוכיח לעולם כי אין
נתניהו חשב שהנאום באנגלית יעשה את האפקט החוצה ויגיע למקומות הנכונים. הבעיה היא שהתקשורת הישראלית עטה על דבריו כמוצאת שלל רב
קשר, כפי שהאשימו האמריקנים בשבוע שעבר, בין הבנייה ביהודה ושומרון לבין גל הטרור, האשמה שהיא ממילא מופרכת.

הוא סיפר שאין תנופת בנייה אלא ירידה של ממש וציין כי הוא בנה פחות מראשי הממשלה שקדמו לו.

נתניהו חשב שהנאום באנגלית יעשה את האפקט החוצה ויגיע למקומות הנכונים. הבעיה היא שהתקשורת הישראלית עטה על דבריו כמוצאת שלל רב.

חברי כנסת מימין החלו להגיב ולתהות מדוע ראש הממשלה מתגאה בהישג כה מפוקפק.

ואז הגיעה ההבהרה. גורם מדיני בכיר טען בשיחה עם 'מגזין ערוץ 7' השבוע כי דברי ראש הממשלה לא הובנו כהלכה וכי "אין שום הקפאה בשטח".

הגורם הוסיף כי עם זאת קיימת מדיניות זהירות מאוד, "אבל אנחנו מנסים למנוע הצעת החלטה במועצת הביטחון על הטלת סנקציות על ישראל בשל מדיניות ההתנחלויות. לפעמים צריך להיות יותר חכם מצודק. לתת לגל העכור לעבור ולהוריד את הראש".

הוא הוסיף הסברים מדוע למרות מה שאמר נתניהו בקונגרס הציוני, הוא בונה יותר. את חברי הכנסת והמתיישבים זה לא ממש שכנע.

אם בזה חשב נתניהו שסיים את בעיותיו, הרי שמשפט אחר שלו, שדווח בהבלעה בכלי התקשורת, אומץ על ידי עיתון "הארץ" ככותרת, והפך בסיוע כמה שדרני רדיו, לבעיה בינלאומית. האמירה האומללה גרסה כי "היטלר רצה לגרש את היהודים והמופתי של ירושלים חאג' אמין אל-חוסייני אמר לו להרוג אותם, והצורר שוכנע".


לדברי גורם מדיני המעידות הללו השבוע מגלות בעיה משמעותית. "ראש הממשלה הוא אומר, רוצה שכל דבר יישמע מצוין בכל אוזן ולכן הוא מדבר בכמה קולות, עם כל ציבור בשפתו. לימין הוא מבליט צד אחד, כלפי השמאל צד אחרי, וכלפי העולם המסר משתנה"
כאמור, אף אחד לא עסק בדברים כשנאמרו, אבל עשרים וארבע שעות אחרי, ובתזמון לא מפתיע, שנייה לפני שהוא יוצא לפגישה עם קנצלרית גרמניה, נשלף הציטוט נגד נתניהו.

לתחנות הרדיו הועלו בזה אחר זה פרשנים מטעם שכביכול הובאו בשביל לתקן את הטעות ההיסטורית הלא נעימה שעשה ראש הממשלה, אבל בתוך כך קישרו את דברי נתניהו, בלי שנשאלו על כך, להסתה ולגל הטרור.

ושוב נדרש ראש הממשלה להסברים. הפעם לא רק כלפי פנים, אלא דווקא החוצה. לפני שעלה למטוס לברלין, הוא הבהיר: "'לא הייתה לי שום כוונה לפטור את היטלר מהאחריות השטנית שלו להשמדת יהודי אירופה. היטלר הוא האחראי לפתרון הסופי להשמדת ששת המיליונים, הוא קיבל את ההחלטה".

באותה מידה, הדגיש ראש הממשלה, אין להתעלם מהתפקיד שמילא המופתי, חאג' אמין אל חוסייני: ''פושע מלחמה, שבעידוד והמרצת היטלר, ריבנטרופ, הימלר ואחרים, להשמיד את יהודי אירופה. הוא ראה בכך פתרון הולם לשאלה הפלסטינית'".

ההתבטאות הזו עלתה לנתניהו בכך שהוצג באור מגוחך גם בגרמניה, שם הזדרזו דובר הממשלה והקנצלרית להבהיר שגרמניה נוטלת את האחריות המלאה לפשעי הנאצים על מחירה הכבד.

לדברי גורם מדיני המעידות הללו השבוע מגלות בעיה משמעותית. "ראש הממשלה הוא אומר, רוצה שכל דבר יישמע מצוין בכל אוזן ולכן הוא מדבר בכמה קולות, עם כל ציבור בשפתו. לימין הוא מבליט צד אחד, כלפי השמאל צד אחרי, וכלפי העולם המסר משתנה".


לחובתו צריך לזקוף את העובדה שכראש הממשלה, הנחרצות צריכה להיות גדולה הרבה יותר. אם בנית, כל הכבוד. אבל גם מול האמריקנים צריך להתמודד עם הנתון הזה. אם לא בנית, תצטרך להתמודד עם הימין
וזה אכן גם נראה כך בשטח. נתניהו נזקק בתקופה האחרונה ללא מעט הבהרות. לזכותו ייאמר שהוא מצוי בהתמודדות קשה מאוד עם גל טרור, ביקורת בינלאומית נוקבת גם מצד ידידות קרובות, וגם מתקפות מבית מצד האופוזיציה.

לחובתו צריך לזקוף את העובדה שכראש הממשלה, הנחרצות צריכה להיות גדולה הרבה יותר. אם בנית, כל הכבוד. אבל גם מול האמריקנים צריך להתמודד עם הנתון הזה. אם לא בנית, תצטרך להתמודד עם הימין.

בעולם מנצלים כל הזדמנות להשתמש בלהטוטי המלים של ראש הממשלה נגדו. דווקא בסיומו של השבוע הזה שבו הובלטה הבעיה, אולי יש לחדד את המסרים בכל החזיתות ובמיוחד להיגרר פחות למקומות שעלולים לשים את נתניהו בפינה, ולהסית את אור הזרקורים מהעובדה שהוא מתמודד עם מתקפה מזעזעת של טרור, מה שפוגע בסופו של דבר בכל אחד ואחת מאתנו.

--

מתוך מגזין ערוץ 7