אושר: הסוף להסטת מטופלים למערכת הפרטית

רופאים מומחים לא יוכלו לטפל במטופל באופן פרטי, ארבעה עד שמונה חודשים מהמועד האחרון בו טיפל באותו המטופל במערכת הציבורית.

חזקי ברוך , ט' בחשון תשע"ו

אלי אלאלוף
אלי אלאלוף
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום (חמישי) מספר רפורמות לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית כחלק מהתוכנית הכלכלית לשנים 2015-2016.

צעדים אלה מהווים צעדים חשובים להוזלת יוקר המחייה ולחיזוק השירותים החברתיים בכלל ומערכת הבריאות הציבורית בפרט.

תשלום ישיר למוסד רפואי פרטי

הרפורמה תאסור על מוסד רפואי לאפשר בתחומו מכירה של שירות רפואי, שאינו כלול בתשלום שמקבל המוסד הרפואי ממקבל השירות ושאינה משולמת באופן מלא למוסד הרפואי על ידי גורם מממן אחד.

שינוי זה יגדיל את האחריות המלאה של בית החולים הפרטי על כלל הפעילות המתבצעת בין כתליו, וישמש ככלי לריסון המחירים במערכת הבריאות הפרטית. צעד זה יוביל להוזלת יוקר המחייה ולצמצום התמריץ להסיט טיפולים מהמערכת הציבורית לפרטית.

צמצום ניגוד העניינים של הרופאים

במסגרת הרפורמה רופאים מומחים לא יוכלו לטפל במטופל במערכת הפרטית, במשך תקופה של ארבעה עד שמונה חודשים מן המועד האחרון בו טיפל באותו המטופל במערכת הציבורית. מהלך זה יגביל את האפשרות של הסטת מטופלים למערכת הפרטית, ויצמצם את ניגוד העניינים של הרופאים.

צמצום ניגוד העניינים צפוי להביא לירידה בהיקף הפרוצדורות המבוצעות ברפואה הפרטית ולעלייה במספר הפרוצדורות המבוצעות ברפואה הציבורית. יצויין כי במקביל לצעד זה, מקודמים צעדים משלימים לקיצור תורים ולשיפור איכות השירות במערכת הציבורית.

שר האוצר משה כחלון אמר כי "כל אזרח בישראל זכאי לקבל, את השירות הרפואי הטוב ביותר בתוך המערכת הציבורית. לא נאפשר שימוש בכספי ציבור לצורך חיזוק הרפואה הפרטית".