עיטור לעיתונאי הצ'כי על הצלת יהודים בשואה

שליח התקשורת הצ'כית לוותיקן בזמן מלחמת העולם השנייה, זכה לעיטור הכבוד הגבוה על הצלת יהודים בשואה.

ניסן צור , י"ז בחשון תשע"ו

גם שומר מאושוויץ הוברח כך מארה"ב
גם שומר מאושוויץ הוברח כך מארה"ב
Thinkstock

קארל וייריך, שליח התקשורת הצ'כית לוותיקן בזמן מלחמת העולם השנייה, זכה לעיטור הכבוד הגבוה לאחר מותו על הצלת 200 יהודים בשואה. 

וייריך היה עיתונאי צ'כי שהוצב בוותיקן בימי מלחמת העולם השנייה. באוקטובר 1939, זמן קצר לאחר פריצת המחלמה, התרסקה ספינת נוסעים שהיתה בדרכה לישראל ומאות הנוסעים שהיו עליה, כולם יהודים שעשו את דרכם מאירופה לישראל בנסיון להימלט מאימת הנאצים, חולצו על ידי ספינת חיל הים האיטלקי שעברה במקום והועברו למחנות מעצר בדרום איטליה.

וייריך, ששמע על המצוקה של מאות היהודים, הקים בתוך זמן קצר רשת של אנשים שהצליחה לספק מזון, תרופות ומסמכים מזוייפים ל-200 יהודים שהיו על הספינה ונכלאו מאוחר יותר במחנות המעצר, ובעזרתם הצליחו אותם יהודים להימלט מהמחנות ולהציל את חייהם.

וייריך גם שיתף פעולה עם תנועת ההתנגדות האיטלקית לנאצים ובשנת 1944 הוא נעצר עקב פעילותו על ידי הגסטאפו ונכלא בגרמניה עד שחרור בשנת 1945 על ידי כוחות הברית. הוא נשאר להתגורר באיטליה עד שנפטר בשנת 1981 בגיל 75.

בטקס שנערך בפראג העניק נשיא צ'כיה מילוש זמאן את עיטור הכבוד הגבוה ביותר של צ'כיה לאחיינו של וייריך, פאבל, במהלך טקס יום העצמאות של צ'כיה שנערך השבוע, תוך שהוא מציין את גבורתו והעובדה כי בזכות פעילותו ניצלו מאות יהודים מהשמדה.

סיפורו של וייריך גם הופיע בספר שכתב ההיסטוריון האיטלקי אלברטו טרונשון בשנת 2007.