אבן על ראש נער יהודי בחיפה

האם האווירה בחיפה, המתהדרת בדו קיום יהודי-ערבי, הולכת והופכת למתוחה? רב הגרעין התורני מספר.

שמעון כהן , י"ט בחשון תשע"ו

טרור אבנים
טרור אבנים
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר הרב שמואל ששון, ראש הגרעין התורני בחיפה על תחושת ההסלמה בין ערבים ליהודים, תחושה שמגיעה גם לחיפה ועל התקרית שבה יידו נערים ערבים אבן על ראשו של נער יהודי אמש.

הרב ששון מספר כי כאשר ירד אחד מילדי משפחות גרעין התורני אתמול לתפילת ערבית של מוצאי שבת קלט בזווית העין ליד פתח הבית שני נערים ערבים מסתודדים. הוא ניסה להאיץ את קצב הליכתו כאשר עבר לידם, אך תוך כדי שעבר אותם חש מכה חזקה בראשו. אבן שיידו בו השניים פגעה בראשו והוא נפגע.

"הוא רץ לבית הכנסת, שם בדק מה קרה לו, קרא לאבא שלו שרץ החוצה וניסה ללכת בעקבות הנערים, הוא דלק אחריהם לתוך מכולת". במכולת החל עימות בין האב לנערים ובעוד הוא מבהיר להם שבכוונתו להזעיק משטרה החלו הם באיומים קללות ובתנועות מאיימות לעברו.

כאשר עזב האב את המקום כדי לצלם ולתעד את האירוע עד להגעת המשטרה נמלטו הנערים מהמקום. הרב ששון מספר על קשר נמשך עם המשטרה החוקרת את האירוע, אך עם זאת מעיר כי לא פעם בעת האחרונה מוזעקת המשטרה לאירועים שונים הנוגעים לחיכוך הגובר בין ערבים ליהודים אך תגובותיה אינן תמיד נמרצות דיין כדי לתת מענה לאירוע.

בהקשר זה הוא מזכיר אירוע של שריפת דגל ישראל שזכה לתגובה משטרתית "קצת רדומה" לטענתו ומנגד לאירוע אחר בו שוגרו איומים לעבר מתפללי בית הכנסת וזבל נשפך על ידי ערבים לעבר בית הכנסת ואז התגובה המשטרתית הייתה אקטיבית יותר ומשמעותית.

האם הדו קיום שבו מתהדרת חיפה מתחיל להיסדק? הרב ששון משוב ואומר: "אנחנו מקווים שלא ירימו את הראש. זו תחושה ואווירה בכל הארץ, תחושה של חוסר וודאות. נקווה שנישאר בסקאלה של השקט. אנחנו לא רוצים רעש אבל חוששים שהירדמות תיצור תפיסה אצל בני הנוער הערבים והם יגיעו גם למקרי קיצון", וכשהוא אומר 'מקרי קיצון' כוונתו של הרב ששון היא בן השאר לאירועים כדוגמת כאלה שכבר חוו אנשי הגרעין התורני בשכונת הדר ובהם מטר אבנים שיודה מבית הספר המוסלמי לעבר כולל של בוגרי ישיבת מרכז הרב.

הרב מציין בהזדמנות זו כי בימים הקרובים צפוי הגרעין להיכנס ולחנוך מחדש את בית הכנסת הישן שבו התפלל גם הרב קוק זצ"ל ונמצא בסמיכות לתיאטרון אל מידאן ועד להגעת הגרעין היה נתון בשיממון ובהזנחה שמותירה במקום שברי בקבוקים ושכבת עפר גבוהה על כולו. "אנחנו פועלים ונוכחים בשטח ויתכן שהנוכחות הזו מושכת תשומת לב". להערכתו הכניסה לבית הכנסת צפויה לעבור בשקט.

מוסיף הרב ששון ומבהיר כי המציאות בשכונת הדר שגודלה כגודל עיר בינונית בארץ, היא מציאות משתנה ויש בה אזורים בטוחים ונוחים לצד אזורים מורכבים יותר. "מצד אחד הילדים מחכים בתחנת האוטובוס עם ילדים נוצרים ומוסלמים ולא קרה שום דבר, ומצד שני יש אוכלוסיה שמקבלת את הרוחות הנושבות בארץ ואנחנו עם אצבע על הדופק".

בדבריו קורא הרב ששון לעוד ועוד משפחות להצטרף ולחזק את אוכלוסיית הגרעין התורני. בדבריו הוא מדגיש את הערך המוסף שקיבלה השכונה מנוכחותו של הגרעין התורני, ולא רק בממד הרוחני ערכי אלא גם באופן המעשי. "בשכונה היו הרבה תופעות שלא היה להן קול. עכשיו יש לשכונה קול מול המשטרה, מול התקשורת ומול העירייה זה דבר עצום. ראש העיר מגיע לשכונה לחנוכת בית כנסת. כך לשכונה יש קול, לפעמים זה קולות של שמחה ולפעמים קולות של זעקה".

ומה לגבי המוטיבציה להגיע ולהצטרף? האם דיווחים על מתח מול הערבים גורמים לסימני שאלה אצל המתעניינים במגורים בחיפה? הרב ששון אומר ש"מי שמגיע לכאן לומד להכיר. מי שרוצה להתלבט אם להגיע לחיפה צריך לבוא ולראות בעצמו האם מתאים להם, גדול עליהם או קטן עליהם. יש כאלה שזה מאתגר מדי בשבילם, ויש כאלה שאומרים שזה הסיפור ובעזרת הביחד המשותף של הקהילה מצליחים להתעצם ולגדול".

ומה לגבי חינוך הילדים במציאות מורכבת שכזו מול ערביי העיר? הרב ששון מעיר שהבעיות אינן רק אלה ו"יש כאן גם בעיה של פגיעות מיניות, אבל דווקא הדריכות והמעקב של הורים יוצרים קשר משפחתי חזק יותר. יש מחיר של דריכות אבל כשיודעים שהילד בבית או שהוא מודיע כשהוא יוצא זה יותר תחושה אינטימית קרובה ומתקשרת בתוך המשפחה".