גנץ: פטריות שנאה של אחרי הגשם

הרמטכ"ל לשעבר: כאן לא שוויצריה ולא לוקסמבורג, לנצח נצטרך לוודא שיש כאן חרב, אך אני משוכנע בצורך לחפש אחר הסדרה מדינית.

אורלי הררי , כ' בחשון תשע"ו

בני גנץ במכללת ספיר
בני גנץ במכללת ספיר
צילום: גיא וסרמן

הרמטכ"ל לשעבר רא"ל (מיל') בני גנץ דיבר אחר הצהריים בכנס "ממבצע 'צוק איתן' לאינתיפאדה שלישית" שהתקיים במכללה האקדמית ספיר בשיתוף המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) והתייחס בין היתר למבצע "צוק איתן" ולתוצאותיו.

"מבצע צוק איתן נעשה במקום ובשעה הנכונה. לא שלא היה מה לשפר, אך הייתה בו הובלה נכונה של ראש הממשלה, שר הביטחון והצבא וכוחות הביטחון. עוטף עזה עם כל הקושי עמד בצורה איתנה בכל האתגרים שהציבו בפניו, אך לחברה הישראלית אני יכול להגיד במידה מסוימת של ביקורתיות - היללות היו הרבה יותר גדולות מהמציאות" אמר גנץ.

"חמאס עושה מאמץ להתעצם ולשחזר את היכולות שלו, אבל הוא לא – 'לא מורתע', ההרתעה נוכחת. חייבים לחזק את הפריפריה ואת המרחבים המבצעיים בצורה יותר שוטפת, זה נכון לגולן, לעוטף עזה, ליישובי התפר, במיוחד כיום כשהג'יהאד האיסלאמי מתפשט באזור".

הרמטכ"ל לשעבר התייחס להתדרדרות במצב הביטחוני כעת ואמר כי "כל הסוגיה של אירועי הטרור כעת הן פטריות שנאה של אחרי הגשם, שניזונות מאווירה שלילית ומתסיסה שצריך לדעת לעצור אותה. אנחנו צריכים לעמוד בצורה איתנה כחברה ולהגיב בשיא הכוח מול אירועים מסכנים וחמורים ובמינימום הכוח מול אירועים שאינם מסכנים.

אנחנו צריכים לדעת שהילדים שלנו גדלים על ערכים גם ברגעים הכי קשים. אני לא חושב שמישהו באמת יודע מה הולך להיות כאן. נדרשת מגמה של כיוון אסטרטגי-מדיני. אי אפשר להתעלם מהופעתו של הג'יהאד האסלאמי לכל אורך הגבולות שלנו והשפעתו על המדינות המתונות, שלא בטוח שהן תהיינה שם גם בהמשך. כאן לא שוויצריה ולא לוקסמבורג, אנחנו הכי חזקים כאן וטוב שכך, לנצח נצטרך לוודא שיש כאן חרב, אך אני משוכנע בצורך לחפש אחר הסדרה מדינית. אני לא יודע האם ניתן להגיע להסכם שלום בקצה, אך המאמץ להסדרה הוא מאמץ חשוב".

בכנס לקחו חלק בין היתר גם האלופים במיל' עידו נחושתן, מפקד חיל האוויר לשעבר ויום טוב סמיה, אלוף פיקוד דרום לשעבר שאמר כי "ברגע זה יש עוד עשרות מנהרות שנחפרות בעזה - יכול להיות 20 מנהרות ויכול להיות עוד 50 מנהרות. האם אנו מתכננים פעולת מנע? לא. למה? כי יש הפסקת אש עם החמאס. אבל אנחנו לא מדברים עם החמאס".

לדברי האלוף במיל' סמיה: "72 הצל"שים מצוק איתן היו אבסורד, פסטיבל תקשורתי" וכי המבצעים ילכו ויהיו יותר קשים. הוא ציין עוד כי אמנם המנהרות לא הפכו את הקערה על פיה, אך הן היו הישג לחמאס. האלוף במיל' נחושתן דיבר בין השאר על המערכה התקשורתית ואמר כי "צריך להתייחס לזירה התקשורתית כמו שמתייחסים לזירה האווירית והימית" וכי "מציאות של ירי טילים על אזרחים הוא דבר מקובל בישראל, הוא לא מקובל במקומות אחרים בעולם. כל הזמן שנופלים טילים על הראש, נורים פצמ"רים או יוצאות לפועל פעולות טרור אז לא ניצחנו. אולם לא ניתן להגיע למצב שלא כלום".

מפקד חיל האוויר לשעבר אמר עוד כי "משך המלחמה משרת את הצורך האסטרטגי של ישראל וכי אם כבר קרתה מלחמה אז שתהיה כמה שיותר קצרה".