"נתניהו הבטיח לשקול מחדש מינוי ברץ"

בממשל האמריקני מגיבים לסערת ד"ר ברץ ואומרים כי התנצלותו היתה מחוייבת המציאות. במקביל רומזים שם לנתניהו שדעתם אינה נוחה מהמינוי

ניצן קידר , כ"ג בחשון תשע"ו | עודכן: 22:01

נתניהו
נתניהו
צילום: Yonatan Sindel Flash90

הממשל האמריקני מגיב לפרשת ההתבטאויות של המיועד לתפקיד ראש מערך ההסברה במשרד ראש הממשלה, ד"ר רן ברץ ומבהיר: "התנצלותו היתה מחוייבת המציאות".

דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט אמר לאחר ההתנצלות של ברץ, שכוונה בין היתר לדברים קשים שכתב נגד הנשיא אובמה ומזכיר המדינה קרי כי "נתקלנו בדיווחים על ההתבטאויות של ברץ נגד בכירים בממשל וגם בהתנצלות שלו. מדובר בצעד מחוייב המציאות".

הוא גם רמז שדעת האמריקנים אינה נוחה מהמינוי. "איננו מתערבים בהחלטות שנתניהו צריך לקבל בעצמו לגבי מי שמייצג אותו ואת ארצו", אמר הדובר.

במקביל, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר הערב כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח לו לשקול מחדש את מינויו של ד"ר רן ברץ לתפקיד ראש מערך ההסברה במשרד ראש הממשלה.

במקביל פירסמה מחלקת המדינה הודעה בה היא מגנה את התבטאויותיו של ברץ נגד הנשיא אובמה ונגד ג'ון קרי ומגדירות את דבריו "מטרידים מאוד ופוגעים מאוד".

כזכור, ברץ כתב בחשבון הפייסבוק שלו הערב: "אני מתנצל על הדברים הפוגעניים שפרסמתי ברשת ביחס לנשיא המדינה, נשיא ארה"ב ואישי ציבור נוספים. אני מצטער שלא עדכנתי את ראש הממשלה על דברים אלה קודם לכן. הדברים שפרסמתי נכתבו בקלות הדעת ולעתים גם בבדיחות הדעת, בשפה שמתאימה לרשתות החברתיות ולאדם פרטי".

גם נתניהו עצמו התייחס לראשונה לפרשה ואמר "קראתי לראשונה את הדברים שפרסם ד"ר רן ברץ ברשת, לרבות על נשיא המדינה, נשיא ארה"ב ואישי ציבור בארץ ובארה"ב. הם אינם ראויים ואינם משקפים לא את עמדותיי ולא את מדיניות הממשלה".

במקביל, לערוץ 7 נודע כי ברץ, שהיה אמור לצאת עם המשלחת של ראש הממשלה לוושינגטון לקראת הפגישה עם הנשיא אובמה בשבוע הבא, לא יצטרף לנסיעה.

גם מינויו של ברץ, שהיה אמור להגיע לממשלה ביום ראשון הקרוב, יתעכב ככל הנראה זמן מה, עד לשיחה שתתקיים בין נתניהו לבינו, אחרי שובו של ראש הממשלה.

ההתנצלות באה בין היתר על דברים שכתב ברץ נגד נשיא ארה"ב, אחרי נאום נתניהו בקונגרס: ״בניגוד להרגליי המתונים: ההתייחסות של אובמה לנאום של נתניהו — ככה נראית אנטישמיות מודרנית בארצות מערביות וליברליות. והיא באה כמובן עם הרבה סובלנות והבנה לאנטישמיות האיסלאמית. כל כך הרבה סובלנות והבנה עד שמוכנים אפילו לתת אטום״. ברץ גם התבטא בפוסט אחר נגד מזכיר המדינה ג'ון קרי וכינה אותו "קומיקאי".