27 חודשי מאסר לעבריין שרימה את רשויות המס

העונש נגזר על האח הבכור, אשר היה אחראי בין היתר להנפקת מאות תלושי שכר פיקטיביים לצורך השגת הטבות מביטוח לאומי.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ו בחשון תשע"ו

כלא שיטה
כלא שיטה
צילום: פלאש 90

בכור האחים במשפחת גדיר מביר אל מכסור שבצפון נשפט ל-27 חודשי מאסר בפועל וקנס של 70,000 שקלים לאחר שהורשע, במסגרת הסדר טיעון, בהפצת חשבוניות פיקטיביות, אי הגשת דוחות שנתיים לרשות המסים ועבירות נוספות.

יתר המעורבים בפרשה קיבלו עונשי מאסר בפועל גם הם, כולם במסגרת הסדר טיעון ולאחר תשלום חובם לרשות המסים כולל ריבית והצמדה, וחילוט רכוש בסך 200,000 ש"ח נוסף לכך.

כתב האישום הוגש על ידי פרקליטות מחוז צפון בעקבות חקירה שנוהלה על ידי יחידת חקירות מס הכנסה מרכז ברשות המסים בשיתוף להב 433 – יאל"כ והמוסד לביטוח לאומי.

האחים גדיר, יחד עם מעורבים אחרים, נשפטו למאסר לאחר שעסקו בהפצת מאות תלושי שכר פיקטיביים לאזרחים שקיבלו באמצעות תלושים אלה כספים בתביעות שהגישו למוסד לביטוח לאומי.

בכספים שהתקבלו, התחלקו האחים, האזרחים והחברות שבהן נרשם שאזרחים אלה כביכול עבדו. שניים מהאחים הגדילו לעשות ובחלק מן החברות העבירו את הבעלות על החברות ואת רשימות הדירקטורים על שמם, ללא ידיעת הבעלים האמיתיים ותוך זיוף מסמכים חתימות.

בכור האחים, זיד גדיר, הוא בעלים של חברת כח אדם ואחראי על "אספקת" אותם עובדים לכאורה, גם הנפיק חשבוניות פיקטיביות בהיקף של כ-10 מיליון שקלים. בנוסף, המעורבים לא הגישו דוחות שנתיים במשך שלוש שנים רצופות, בהן היקף ההכנסות עמד על כ-10 מיליון שקלים.

שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, אשר קולה, קבע בגזר הדין, "הפגיעה בערך החברתי חמורה יותר [מאשר הפגיעה הכלכלית], שכן זו בוצעה על ידי שיתוף פעולה בין כמה נאשמים אשר קשרו קשר לביצוע העבירות ופעולה כחבורה אשר יחדיו הצליחה לגזול מקופת המדינה סכומי כסף במאות אלפי שקלים, כאשר רק ערנותם של גורמי האכיפה מנעה נזק גדול בהרבה".