אושר: קצבאות הילדים יעלו רטרואקטיבית

בנוסף להעלאת הקצבאות אישרה ועדת הכספים את מתווה התכנית לחיסכון ארוך טווח לכל ילד. ההורים יוכלו להוסיף כסף לחיסכון.

עדו בן פורת , כ"ו בחשון תשע"ו

גפני וליצמן
גפני וליצמן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ועדת הכספים אישרה הערב (ראשון) העלאה מתונה של קצבאות הילדים, לצד מתווה לחיסכון ארוך טווח לכל ילד עד גיל 18. 

הקצבאות יוגדלו כאמור באופן מתון, הקצבה עבור הילד הראשון תגדל מ-140 שקל ל-150 שקל. הקצבה עבור הילד השני, השלישי והרביעי תגדל מ-140 שקל ל-188 שקל. מהילד החמישי ואילך, תשולם קצבה של 150 שקל.

בנוסף תיפתח עבור כל ילד תכנית חיסכון אישית על ידי המדינה, בה תפקיד המדינה מדי חודש 50 שקלים. הכסף ישתחרר אוטומטית בגיל 18 ובשחרור יהיה פטור ממס על רווחי הון בגין הריבית שתצטבר.

לתוך התוכנית יוכלו ההורים להפקיד במקביל, באותם תנאים, סכום השווה לסכום אותו מפקידה המדינה, כך שהצבירה החודשית תעלה למאה שקלים.

הגדלת הקצבאות וגם ההפקדות לחיסכון יחולו רטרואקטיבית החל מינואר 2015.

המדינה תתחיל לשלם קצבאות מוגדלות החל מחודש ינואר 2016, ואז ישולמו גם ההפרשים הרטרואקטיביים. ההפקדות לחיסכון יתחילו בינואר 2017 ואז תפקיד המדינה בנוסף להפקדות השוטפות גם את התשלומים הרטרואקטיביים עבור השנתיים הקודמות.

יו"ר הוועדה גפני דחה ניסיונות של ראש אגף התקציבים באוצר, אמיר לוי, לבלום את אישור תוכנית החיסכון, והזכיר כי בהסכם הקואליציוני דובר על העלאה מיידית של קצבאות הילדים כולן.

"יהדות התורה חתמה על הסכם קואליציוני, שם היה כתוב שחוזרים לקצבאות מלפני 2012 והייתם צריכים להביא כסף לכך. עשיתם הסכם מתוך אמירה שאין כסף והסכמנו אנחנו יהדות התורה ואמרנו תהיה תכנית חיסכון ב-1.1.2017. עכשיו אני דורש שתעמדו בהסכם, אחרת זה רצחת וגם ירשת ואם לא תעבירו אז תחזירו את זה לקצבאות הילדים".