בית המשפט: ההרחקה למדינות שלישיות - חוקית

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי המדינה רשאית לכלוא מסתננים שמסרבים לעזוב את ישראל למדינה שלישת באפריקה.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ז בחשון תשע"ו

מסתננים במתקן "חולות"
מסתננים במתקן "חולות"
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בית המשפט המחוזי בבאר שבע, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, דחה הבוקר (שני) את עתירת ארגוני זכויות אדם נגד מדיניות משרד הפנים להרחקת מסתננים למדינות שלישיות.

בית המשפט קבע כי המדיניות לפיה מבקשי מקלט שמסרבים לעזוב את ישראל למדינה שלישית נכלאים בכלא "סהרונים" היא מדיניות חוקית.

בפסק הדין נקבע כי ההסכמים שעניינם העברת מבקשי מקלט ממדינה אחת לאחרת אפשריים לפי המשפט הבינלאומי, ובלבד שהם מבטיחים למורחקים זכויות בסיסיות. לאור מבחן זה, בית המשפט לא מצא פגם בהסכמים שחתמה המדינה.

שרת המשפטים איילת שקד ושר הפנים, סילבן שלום, בירכו על החלטת בית המשפט לאשר את מתווה המדינות השלישיות.

לדברי השרה שקד, "מזה תקופה היו ידיה של מדינת ישראל כבולות בכל נוגע לפתרון בעיית ההסתננות הקשה. הגענו היום לפריצת דרך אשר תאפשר למדינת ישראל לפעול בדרך המלך ולהעביר מסתננים למדינות שלישיות. זוהי החלטה הגונה וצודקת המאושרת על פי הדין הבינלאומי. אני מברכת על החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע".

השר שלום הוסיף, "אני שמח שבית המשפט דחה את העתירה בקובעו כי המתווה החדש, לאחר התיקונים שנעשו בו בכל הנוגע להליכי המעקב והפיקוח על יישומם של ההסדרים על ידי המדינות השלישיות, עומד במבחן התקינות ואני מברך על כך".

השר שלום ציין, "אישור הרחקתם של המסתננים למדינות השלישיות, הוא הפיתרון ההומני והצודק, אשר מבטיח את שלומם וביטחונם של תושבי מדינת ישראל מחד והמסתננים לישראל מאידך. אני מאמין כי זרם המסתננים, אשר יעזוב את ישראל כעת ילך ויגבר ויאפשר למדינת ישראל, להחזיר את השקט לשכונות ותושבי הפריפריה".