סיפורה של מחתרת 'הוורד הלבן' בתערוכה חדשה

תערוכה חדשה מגוללת את סיפורה הלא מוכר של מחתרת הסטודנטים הגרמניים בתקופת שלטון הרייך, 'הוורד הלבן'.

שמעון כהן , כ"ח בחשון תשע"ו

הסיפור שלא סופר. הוורד הלבן
הסיפור שלא סופר. הוורד הלבן
צילום: מוזיאון בית לוחמי הגיטאות

תערוכה חדשה במרכז לחינוך הומניסטי בבית לוחמי הגטאות מספרת את סיפורה הלא ידוע של מחתרת הסטודנטים בגרמניה 'הוורד הלבן', מחתרת בה היו חברים מעטים שהעזו לסכן את חייהם ולהתנגד למשטר הנאצי.

התערוכה מוצגת במסגרת ציון שנת היובל ליחסי גרמניה-ישראל. אירוע הפתיחה לתערוכה, שהוקמה בחסות עמותת הוורד הלבן במינכן ובתמיכת מכון גתה ושגרירות גרמניה בישראל, יתקיים במעמד שגריר גרמניה בישראל, ד"ר קלמנס פון גטצה, ויו"ר עמותת הוורד הלבן, ד"ר הילדגארד קרונוויטר.

"הוורד הלבן" היא תערוכה נודדת שהותאמה לקהל הישראלי (עברית וערבית). היא מציגה תמונות של חברי מחתרת הוורד הלבן, הסברים על חבריה ועל פעילותם, עלונים שנכתבו והופצו על ידם, מפה המתעדת את פריסת העלונים ולוח המסכם את המחיר הכבד ששילמו חברי המחתרת. במסגרת התערוכה, נערכת פעילות חינוכית בקרב תלמידי תיכון, המתמקדת באחריות החברתית שגילו חברי מחתרת הוורד הלבן ובנכונותם להתגייס בשם המצפון האנושי ובשם ערכים הומניסטיים לפעילות אקטיבית רבת סכנות, בניגוד לרוב רובה של החברה הגרמנית בתקופת השלטון הנאצי.

על סיפורה של מחתרת 'הוורד הלבן' מספרים אוצרי התערוכה:

בשנים 1943-1942 קראו כמה סטודנטים ופרופסור לפילוסופיה מאוניברסיטת לודוויג-מקסימיליאן שבמינכן, באמצעות עלונים מחתרתיים שהפיצו, להתנגד לדיקטטורה הנאצית. מתוך ערכים נוצריים-הומניסטיים הם מחו נגד המלחמה, נגד הדיכוי ונגד פשעי הנאצים. הם הזהירו כי כל מי שאינו מעורב באופן פעיל בשחרור העם הגרמני מעול הדיקטטורה הנאצית אשם במידה שווה בפשעי המשטר.

בקיץ 1942 הפיצו הנס שול ואלכסנדר שמורל, שני סטודנטים לרפואה, את ארבעת עלוני הוורד הלבן הראשונים במינכן.

העלון החמישי, "קול קורא לכל הגרמנים!",פורסם בינואר 1943 והופץ בתמיכתם של סופי שול, וילי גראף ובני ברית נוספים בערים רבות בגרמניה ובאוסטריה.

על סדר יומה הפוליטי של המחתרת עמדו חופש הדיבור, חופש הדת, הגנה על כל אזרח מפני עריצותם של משטרים אלימים - כבסיס לאירופה חדשה. בלילות יצאו הנס שול, וילי גראף ואלכסנדר שמורל לרחובות כדי לכתוב בצבעי זפת כתובות נוסח "היטלר הוא רוצח המונים" או "חירות" על מבני ציבור במינכן.

בפברואר 1943 כתב פרופ' קורט הובר את העלון השישי, פנייה נרגשת אל כל הסטודנטים להתייצב נגד המשטר הרצחני. עלון זה הופץ באוניברסיטת לודוויג-מקסימיליאן על ידי האחים הנס וסופי שול ב-18 בפברואר. השניים נתפסו בשעת פעולה על ידי אחד מאנשי האחזקה והוסגרו לגסטפו. ביחד עם כריסטוף פרובסט, סטודנט לרפואה, נידונו למוות ונרצחו בבית כלא במינכן. סדרה של חקירות משטרתיות הביאה לעונשי מאסר ארוכים ולהוצאה להורג של חברי מחתרת נוספים.

עלונים בודדים וידיעות עמומות על הוורד הלבן הגיעו למדינות אחרות בשנת 1943; אמצעי התקשורת, בעיקר עיתוני הגולים, דיווחו עליהם בשוודיה, בבריטניה, בברית המועצות ובארצות הברית. חיל האוויר הבריטי פיזר למעלה מחמישה מיליון עותקים מהעלון השישי מעל ערים בצפון גרמניה ובמרכזה.

פעולות 'הוורד הלבן' לא הצליחו לערער את המשטר הנאצי, אולם האומץ לקרוא תגר, מגדלור של תקווה לגרמניה אחרת, העניק השראה - במיוחד לגרמנים שגלו מארצם.

עוד מוסיפים מארגני התערוכה ומציינים כי כיום מייצגת תנועת 'הוורד הלבן' "ערכים של עצמאות מחשבתית, חירות וסובלנות. מורשתה העל-זמנית של המחתרת היא קריאה להגנה על זכויות אדם וקריאה להיאבק באפליה, בגזענות ובאלימות".