פרשת סמים מטלטלת את האתלטיקה העולמית

על פי חקירה סמויה של ארגון WADA, למניעת סמים בספורט, איגוד האתלטיקה הרוסי השמיד 1,417 בדיקות סמים במהלך אולימפיאדת לונדון 2012

נרי וייס , כ"ז בחשון תשע"ו

פוטין. ידע על פרשת הסמים באתלטיקה הרוסית?
פוטין. ידע על פרשת הסמים באתלטיקה הרוסית?
פלאש 90

פרשה חדשה מסעירה את עולם האתלטיקה העולמי, ונראה שזו עשויה להשפיע על ענפים נוספים.

על פי חקירה סמויה של הארגון למניעת סמים בספורט, ארגון ה-WADA, איגוד האתלטיקה הרוסי השמידו לא פחות מ-1,417 בדיקות סמים של ספורטאים שלקחו חלק באולימפיאדת לונדון 2012.

לאחר חקירה של 11 חודשים עולה כי מספר אתלטים רוסים חשודים בשימוש בחומרים אסורים כשאלה היו אמורים להיות מושעים מתחרויות ב-2012, לאחר שלא עברו את בדיקות הסמים. מתוך כך, הוועד למניעת סמים בספורט המליץ לאיגוד האתלטיקה הבינלאומי להשעות את רוסיה מכל התחרויות שלה, כשבהמלצה של הוועד נכתב כי אולימפיאדת לונדון 2012 חובלה כשחשדות כבדים עומדים נגד אתלטים רוסים. 

מתוך החקירה של הוועד עולה כי חמישה רצים למרחקים בינוניים וחמישה מאמנים חשודים בשימוש בסמים. עוד עולה מהחקירה כי המעבדה במוסקבה השמידה לא פחות מ-1,417 בדיקות סמים של ספורטאי המדינה. בדו"ח נכתב כי "אין סיבה להאמין שאתלטיקה היא ענף הספורט היחיד ברוסיה שהושפע מהפרשה הזו".

באופן לא מפתיע במיוחד, מי שהואשמה בדו"ח באחריות ישירה להעלמת הראיות היא לא אחרת מאשר ממשלת רוסיה. אמנם הוועדה לא מצאה עדויות למעורבות של הממשלה הרוסית, אך נכתב שם כי "זה יהיה נאיבי בצורה קיצונית להאמין שהפעילויות ברמה שהתגלו נעשו ללא אישורים וידיעת רשויות הממשל הרוסיות". על פי הוועדה, שר הספורט הרוסי ויטלי מוטקו סיפק הוראות ישירות "לתמרן בצורה חשודה דגימות מסוימות".

מאיגוד האתלטיקה הבינלאומי נמסר בתגובה, "הנשיא סבסטיאן קו לקח את הנושא ברצינות והתייעץ עם חבריו בוועד בשאלה האם לנקוט סנקציות נגד ועד האתלטיקה הרוסי. הסנקציות יכולות לכלול השעיות זמניות, השעיות מלאות והעברת תחרויות אתלטיקה עתידיות".

כאמור, נראה שפרשת הסמים עשויה להשליך על שאר הענפים ברוסיה, ומשכך גביע העולם שבכדורגל, העתיד להתקיים ב-2018, נמצא בסכנה מוחשית. 

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il