לוין: לקדם חקיקה ברוח חזון הריבונות

שר התיירות יריב לוין קורא בראיון לגיליון החדש של 'ריבונות' לקדם חקיקה ברוח חזון החלת הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון.

שמעון כהן , כ"ח בחשון תשע"ו

לקדם חקיקת ריבונות. לוין
לקדם חקיקת ריבונות. לוין
צילום: לשכת השר לוין

שר התיירות, יריב לוין, קורא לקדם חקיקה ברוח ובכיוון חזון החלת הריבונות הישראלית על חבלי יהודה ושומרון. את הדברים אומר השר לוין בראיון המתפרסם בגיליון כתב העת 'ריבונות' היוצא לאור בימים אלה.

"המאבקים כעת הם להעמיק את הבנייה מצד אחד ומצד שני דרוש מאבק נחוש לשנות את האופן שבו ישראל מסבירה את עצמה בחוץ. בשלב זה אנחנו נמצאים שם" אומר לוין הנשאל אודות מעמד יהודה ושומרון תחת הממשלה הנוכחית לעומת קודמותיה. לדבריו יש "לדבר ולהעלות את נושא הריבונות, צריך כל הזמן, אבל מבחינת היכולת להוביל כעת מהלך כזה, נראה שלצערי הדבר לא אפשרי, אבל זה מסוג הדברים שצריך להם סובלנות והרגע המתאים עוד יבוא".

ומה לגבי הפעילות הפרלמנטארית להשוואת החקיקה בין שני צידי הקו הירוק? "בנושא הזה צריך ואפשר להתקדם, אבל לא הייתי תולה את הדברים בנושא הריבונות שעלול לעכב אותו. בעיני מדובר בעניין שהוא קודם כל עניין הומאני. אנשים חיים בישובים וישובים צריכים להמשיך להתקיים, ולכן מה שנכון לאזרח במקום אחד צריך להיות נכון בכל מקום. במובן הזה של החלת החקיקה הוא מהלך נכון וצודק. צריך לזכור שכבר כעת יש הרבה חוקים שמוחלים. אי אפשר לדרוש מיסים מאזרחים אבל כשמגיעים לקבלת שירותים וזכויות אחרות הם יהיו מופלים לרעה. לכן במהלך הזה יש בהחלט סיכוי להצליח".

בהקשר זה, מזכיר השר לוין, את הצעת החוק שהגיש בכנסת הקודמת יחד עם חברת הכנסת באותם ימים אורית סטרוק - הצעת חוק הנורמות שדיברה על החלה אוטומאטית של החוקים על יהודה ושומרון, "אבל גם אם לא נגיע להחלה אוטומאטית, הרי שאין ספק שבעניין הזה חייבים להחיל חקיקה בקצב מאוד מהיר ככל שניתן. שוחחתי בנושא הזה עם שר הביטחון ואני מאוד מקווה שנראה התקדמות כבר בזמן הקרוב".

עוד נשאל לוין אם אכן נגנז ונזנח דו"ח אדמונד לוי או שיש סיכוי ליישומו? השר משיב: "אני סבור שאת דוח לוי צריך ליישם. גם בנושא הזה היו לי לא מעט שיחות עם שר הביטחון ועם ראש הממשלה. יש הרבה דברים שאינם מתקבלים על הדעת, והדוגמא המובילה היא צו שימוש מפריע, צו שצריך לבטל אותו. מדובר בצו אנטי דמוקרטי שאין שום הצדקה לקיומו, צו שעניינו בעיקר מתן אפשרות למערכת לעקור מטעים שלמים בטענה שעצם נוכחותם על הקרקע היא הפרעה, שזו איזו טענה אמורפית. התוצאה היא שגם כשאין הליך חוקי שמצדיק עקירה משתמשים בכך. השימוש אמנם מועט אבל עצם היכולת לבצע את המהלך הזה זה דבר שלא ניתן להשלים אתו. דו"ח לוי הצביע על הצורך לבטל את הנוהל הזה לאלתר ואני חושב שאין שום סיבה שלא לבטל אותו. גם בעניין הזה פניתי פעם אחר פעם גם בקדנציה הקודמת וגם בקדנציה הנוכחית, ואני מקווה שנראה ביטול של הצו הזה".

לזאת הוא מוסיף ומעיר כי השימוש בצו זה פחת בפועל כמעט לאפס, אך עדיין נדרשת מחיקתו לחלוטין מספר החוקים. לוין מציין כי מעבר לסעיף זה בדו"ח לוי ישנם מרכיבים שונים שמיושמים ובהקשר זה הוא מציין כי "יש לזקוף לזכות שר הביטחון מאבק עיקש שהביא לשינוי מאוד משמעותי של התשובות שניתנות לבג"ץ. בהקשר הזה התקדמנו מאוד. התשובות היום הרבה יותר טובות, אבל בעיניי אנחנו עדיין בפיגור לגבי ההסדרה התכנונית. צריך לפעול באופן בהול הרבה יותר ומקרה בתי דריינוף הוא דוגמא טובה לכך. אם היו עושים את כל הפעולות שבסופו של דבר נעשו שנה קודם, כל ההריסה הייתה נמנעת".

"על מנת להנפיק תשובות יעילות טובות לבג"ץ ובאופן מוקדם ככל הניתן מיפינו", מספר לוין "את כל המקומות הבעייתיים והנידונים כעת בבג"ץ, כדי שנוכל לטפל ולהבטיח שהדברים יוסדרו כך שלא נגיע למצב שאליו הגענו בבתי דריינוף".

את הדברים אומר כאמור לוין בראיון לגיליון החדש של 'ריבונות' היוצא לאור בימים אלה. ראשי תנועת 'נשים בירוק', התנועה העומדת מאחורי הפקתו והפצתו של כתב העת, יהודית קצובר ונדיה מטר, רואות בעיתוי הנוכחי הכרח לחיזוק הקריאה לריבונות. לדבריהן דווקא קיים ערך מוסף בקריאה לריבונות דווקא "בימים אלה, אל מול גל טרור גואה ולחץ מדיני מבית ומחוץ, כאשר אירופה מובילה חרם כלכלי, הבית הלבן לוחץ על ראש הממשלה נתניהו לחזרה למו"מ המדיני, והשמאל הקיצוני שב ומנסה לשווק את רעיון שתי המדינות".

קצובר ומטר קוראות לראש הממשלה נתניהו לגלות את אותה עמידה איתנה שגילה בפרשת הגרעין האיראני ואת אותה תקיפות שגילה מול החרם האירופי הכלכלי המופנה כלפי ישראל בכלל וכלפי התעשייה ביהודה ושומרון בפרט, ולא ייכנע לתכתיב רעיון שתי המדינות. השתיים קוראות לנתניהו, כמו גם לשרי הממשלה, חברי הכנסת ואישי הציבור בימין הישראלי לשוב אל החזון הציוני מוסרי והיהודי של החלת הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון, חזון שיהיה בו גם מענה להסלמה הביטחונית. "כאשר יהיה ברור לאויב הערבי שאין לעם ישראל ספקות בזכותנו על הארץ, כאשר יהיה ברור שלמדינת ישראל אין ספקות בדבר כוונותינו להיאחז בארץ הזו יתפוגג רעיון הקמת מדינת הטרור בליבה של ישראל, רעיון שמלבה את רוח הטרור הערבי".

"הנהגת השמאל הקיצוני אמנם מנסה לחזור לרעיון שהתגלה כחסר סיכוי ותוחלת של הקמת מדינת טרור פלשתינית, אבל העם בישראל כבר התפכח והבין שהוא משלם על הרעיון בדמים מרובים והוא מבקש חזון חלופי", אומרות קצובר ומטר ומוסיפות: "זו השעה וזו התקופה לשוב אל החזון הציוני יהודי מוסרי וביטחוני, חזון הריבונות", דברי קצובר ומטר.